Coraz większa grupa polskich rolników z uwagi na brak rodzimych pracowników decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców, przede wszystkim z Ukrainy. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wzrasta przed okresem żniw i zbiorów, ale są rolnicy np. z produkcją zwierzęcą którzy zatrudniają w swoich gospodarstwach cudzoziemców przez cały rok.
Niestety znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracowników sezonowych przewiduje jedynie zezwolenie na pracę sezonową, na czas określony, który nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
Jest to pewne utrudnienie dla gospodarstw, w których pracownicy są potrzebni przez okrągły rok. Rolnicy w całym kraju mają trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników, produkcja zwierzęca charakteryzuje się tym, że trwa nieprzerwanie przez cały rok, a częste zmiany pracowników to ogromne utrudnienie dla rolników. Pozwolenie na pracę tylko na 9 miesięcy powoduje, że rolnik na kolejne 3 miesiące musi szukać następnego pracownika, poświęcić czas na przeszkolenie i przygotowanie do pracy. Praca przy zwierzętach wymaga długiego czasu, jaki należy poświęcić na przyuczenie nowego pracownika, aby poznał zasady postępowania ze zwierzętami, zapewnienia im dobrostanu i zasady bezpieczeństwa. Zasadne jest więc, żeby starać się o przedłużenie pobytu na pracę dla cudzoziemców zatrudnionych w gospodarstwach rolnych.
Mając to wszystko na uwadze, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 22 października 2020r. zwrócił się do Pani Marleny Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej o zmianę zapisów w ustawie i wydłużenie z 9 na 12 miesięcy zezwolenia na pracę sezonową.
Opracowanie: W Melcer
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/