Potrzebne kroki w kierunku zwalczania nieuczciwych praktyk i nadużyć w łańcuchu dostaw żywności UE
Aktualności Rolnicze
22-04-2013
18 kwietnia br. w odpowiedzi na zieloną księgę w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych Komisji Europejskiej, przewodniczący Copa i Cogeca wystosowali apel do komisarza Barnier o podjęcie zdecydowanych działań prowadzących do wdrożenia na szczeblu unijnym przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki i nadużycia w łańcuchu dostaw żywności UE. W kontekście reformy Wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz cięć w budżecie rolnym, stworzenie prężnie działających rynków, na których mogą odnaleźć się zarówno rolnicy jak i spółdzielnie rolnicze jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Skutki nieuczciwych praktyk i nadużyć są wyraźne.
Należy znaleźć skuteczne i szybkie rozwiązania ograniczające nieuczciwe praktyki handlowe i promujące lepsze funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności. Zielona księga Komisji stwarza okazję do ponownego podkreślenia negatywnych skutków NPH dla sektora oraz stanowi krok w stronę opracowania przepisów. Nieuczciwe praktyki handlowe stanowią zagrożenie dla opłacalnej działalności rolnej. Potrzeba wspólnotowych rozwiązań ograniczających NPH, które będą opierać się na przepisach prawa.
W opinii Copa-Cogeca potrzeba polityki UE, która umożliwi uczciwe, zrównoważone i przejrzyste funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności. Przyczyni się ona do wzrostu i innowacji w łańcuchu rolno-spożywczym, a przez to umożliwi nam zwiększenie naszej konkurencyjności. Niektóre z państw członkowskich już wdrożyły odpowiednie przepisy, lub są w trakcie ich opracowywania, gdyż jak wynika z doświadczeń, samoregulacja nie wystarczy wobec siły kilku dystrybutorów. Copa-Cogeca ponadto zleciła przeprowadzenie ankiety w celu oceny skutków gospodarczych nieuczciwych praktyk i zebrania przykładów, które można wykorzystać w ocenie skutków i opracowywaniu opcji politycznych.
Copa-Cogeca opublikowała stanowisko w sprawie braku równowagi w łańcuchu dostaw w 2007 r. Opowiada się za podejściem mieszanym - kodeksami dobrowolnymi popartymi odpowiednimi przepisami. Gdy równowaga sił w łańcuchu dostaw jest zachwiana i niektóre podmioty to wykorzystują, pojawia się poważny problem, który można rozwiązać tylko za pośrednictwem przepisów prawa. Nie oznacza to jednak odgórnego narzucania warunków, co zazwyczaj utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej. Copa-Cogeca ma na myśli przepisy, które umożliwią działanie systemów dobrowolnych. Nadzór prawny nie oznacza mieszania się w transakcje biznesowe. Oznacza on jedynie gwarancję uczciwości umów zawieranych w sektorze spożywczym. Uczciwy i zrównoważony łańcuch dostaw żywności jest korzystny dla rolników, przetwórców, dystrybutorów, a przede wszystkim konsumentów. Sektor rolno-spożywczy UE odgrywa ważną rolę i może stać się motorem zielonego wzrostu gospodarczego w przyszłości. Aczkolwiek będzie to możliwe tylko jeśli zagwarantujemy uczciwość i przejrzystość. Dlatego też Copa-Cogeca apeluje do komisarza Barnier i jego kolegów o nieugiętość w tym temacie oraz o uwzględnienie przykładów nieuczciwych praktyk występujących w UE oraz o szybkie przedstawienie wniosków ustawodawczych mających na celu ich ukrócenie.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl