
Działania promocyjne są bardzo skomplikowane i bardzo złożone, dlatego bardzo ważne jest uproszczenie tych procedur. Często niektóre elementy są trudne do wdrożenia przez państwa członkowskie. Po wypowiedzi Pani Benites nastąpiła debata, z której jasno wynika, że potrzebujemy więcej wyjaśnień, dlaczego niektóre produkty zostały odrzucone, a inne przyjęte jeśli chodzi o politykę promocji, ponieważ ponad połowa produktów została odrzucona bez żadnych wyjaśnień. Bardzo ważna jest ogólna promocja chmielu, promowanie jego aspektów zdrowotnych oraz korzyści.
Następnie omówiono punkt dotyczący sytuacji rynkowej chmielu. Przedstawiciele Niemiec, Francji, Republiki Czeskiej, Wielkiej Brytanii i Austrii jednogłośnie podkreślili, że pomimo dobrych zbiorów i zadawalających cen, pojawia się problem wysokich kosztów produkcji. W Niemczech podkreślono również trudną sytuację kontraktów z producentami. We Francji 23 gospodarstwa musiały odejść od produkcji ze względu na zbyt wysokie koszty; przedstawiciel Czech podkreślił, że był to bardzo trudny rok ze względu na warunki pogodowe.
Podczas posiedzenia poruszono również kwestię organizacji producenckich. W debacie na ten temat uczestnicy podkreślili, że należy promować organizacje producenckie, które odrywają bardzo ważną rolę dla tego sektora; należy również zastanowić się w jaki sposób znaleźć fundusze dla wszystkich krajów producenckich chmielu.
Za zakończenie posiedzenia Pan Pasquale di Rubbo z Sekretariatu przedstawił punkt dotyczący ochrony roślin. Poinformował on grupę o tym, że raport fitosanitarny pojawi się z opóźnieniem; przyznany budżet kształtuje się na poziomie 700,000 - 800,000 euro. Podkreślił on również, że potrzebna jest większa współpraca państw członkowskich, ponieważ musimy upewnić się, że dossier w sprawie badań będzie współfinansowane. Pan di Rubbo wyraził swoje zadowolenie w związku z utworzenie grupy ekspertów ds. chmielu.
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl