31 lipca br. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Zespołu Koordynującego komisji klęskowych. Powołany przez Wojewodę Zespół tworzy ośmioro przedstawicieli takich instytucji, jak Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Wielkopolska Izba Rolnicza. Zespołem kieruje Zbigniew Król – Zastępca Dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa WUW w Poznaniu.
Zespół omówił bieżącą sytuację w rolnictwie związaną z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w szczególności suszy. Wg. siódmego raportu Monitoringu Suszy Rolniczej w Wielkopolsce wystąpienie tego zjawiska stwierdzono we wszystkich gminach, w prawie wszystkich uprawach rolnych. Wyjątkiem jest burak cukrowy, którego uprawy zagrożone są, jak dotąd, w 130 gminach. Jednak należy się spodziewać, że i ta liczba będzie wzrastać w kolejnych okresach raportowania.
We wszystkich gminach odbywa się szacowanie szkód. Poza suszą, rolnicy zgłosili także szkody wyrządzone przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne oraz grad. Dotąd do Wojewody Wielkopolskiego przesłano ok. 1700 protokołów oszacowania zakresu i wysokości szkód. Są one na bieżąco weryfikowane i po potwierdzeniu odsyłane do poszczególnych Gminnych Zespołów Komisji. To dopiero początek ogromu pracy czekającej urzędników Wojewody, gdyż szacuje się, że liczba złożonych przez rolników wniosków o oszacowanie szkód w naszym województwie przekracza 80 tysięcy.
Nadal nie jest znana oferta nadzwyczajnej rządowej pomocy dla najbardziej poszkodowanych. Nie pojawiły się nawet wstępne informacje o zasadach jej udzielania. Gdyby było np. wiadome, że do obliczenia progu poziomu strat kwalifikującego do złożenia wniosku uwzględniania będzie wyłącznie produkcja roślinna, gminne komisje mogłyby od razu przekazywać Wojewodzie dwa egzemplarze protokołów spełniających założone kryteria. Postanowiono, że w momencie ogłoszenia programu pomocy wszystkie instytucje reprezentowane w Zespole włączą się informowanie komisji gminnych o tym obowiązku. Dopóki to nie nastąpi, Urząd Wojewódzki nie ma prawnej możliwości akceptacji podwójnych protokołów.
Poruszono także wątek niedawnych wyborów do Rad Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej i spodziewanych w związku z tym zmian w składach Gminnych Zespołów Komisji. Zauważono, że ze względów formalnych protokoły powinny być podpisane przez osoby biorące udział w lustracjach. Dlatego najbardziej właściwym terminem dokonania zmian będzie zakończenie szacowania strat w zbożach. Wtedy komisje już w nowych składach mogłyby szacować straty w burakach cukrowych czy kukurydzy.
Wśród wszystkich uczestników spotkania zapanowało przeświadczenie o konieczności pełnej mobilizacji sił wobec konieczności sprawnej obsługi poszkodowanych rolników, zarówno teraz na etapie szacowania strat, jak i w niedalekiej przyszłości, na etapie wnioskowania o udzielenie pomocy przez ARiMR.
Kornel Pabiszczak
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/