Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej w Luksemburgu

wpr.jpgW dniu 22 kwietnia br. w Luksemburgu miało miejsce posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej. Prezydencja i Komisja Europejska przedstawiły stan negocjacji z Parlamentem Europejskim na temat Wspólnej Polityki Rolnej po 2014 roku. Zaplanowano 34 trójstronnych spotkań negocjacyjnych: Rada, Komisja Europejska i Parlament Europejski. Dotychczas odbyło się 6 trilogów.
 
 
 
Spotkania trójstronne ujawniły szereg istotnych rozbieżności w kształcie przyszłej, wspólnej polityki rolnej. Niewykluczone jest, że Prezydencja zgłosi na Radzie Ministrów w maju propozycję korekty mandatu negocjacyjnego by uzyskać zakładany na koniec czerwca kompromis z Parlamentem Europejskim.

Zabierając głos minister Kalemba podkreślił potrzebę utrzymania stanowiska Rady, zwłaszcza w tak ważnych dla Polski obszarach jak kontynuowanie obecnego systemu płatności SAPS oraz finansowania programów rozwoju obszarów wiejskich w regionach „ wychodzących z grupy najuboższych” czyli Mazowsza.

Komisarz Dacian Ciolos zwrócił uwagę, że kompromis wymaga ustępstw ze strony Rady, co oznaczać będzie, że interesy poszczególnych państw członkowskich nie zostaną uwzględnione. Do spraw trudnych w negocjacjach zaliczyć należy wyrównanie dopłat bezpośrednich w poszczególnych państwach tzw. konwergencja wewnętrzna oraz kwestia zazieleniania WPR.

Również podejście do stosowania dyscypliny finansowej dzieli państwa członkowskie. Polska podkreśliła, że z dyscypliny finansowej należy wyłączyć najmniejsze gospodarstwa czyli utrzymać obecnie obowiązujący próg 5 tys. euro.

Ze względu na fakt, że wprowadzenie zmian we wspólnej polityce rolnej od 2013 r. nie będzie możliwe, Komisja Europejska przygotowała przepisy przejściowe na rok 2014. Odpowiedni dokument KE przedstawiła po raz pierwszy na tym posiedzeniu Rady i oczekuje, że zostanie on przyjęty w uzgodnieniu z PE do końca tego roku.

Zabierając głos w tym punkcie posiedzenia - minister Stanisław Kalemba podkreślił: „ Płatności bezpośrednie w Polsce w 2014 r. nie mogą być niższe od tych otrzymanych w 2013 r. Należy zapewnić państwom członkowskim - dla osiągnięcia tego celu – odpowiednie instrumenty finansowe, uzgodnione w ramach MFF w lutym br., jak i w kompromisowym dokumencie Rady UE.”

Szef polskiego resortu rolnictwa podniósł też bardzo ważną kwestię kontynuowania w przyszłym roku programu pomocy dla najuboższych. Podkreślił, że źle by się stało, gdyby ze względu na opóźnienia we wdrażaniu nowych regulacji po 2013 r. w UE - najubożsi mieszkańcy nie otrzymali pomocy żywnościowej.

Na marginesie Rady Ministrów odbyło się też krótkie spotkanie ministrów rolnictwa: Polski – Stanisława Kalemby i ministra rolnictwa Czech - Petera Bendla. Ministrowie potwierdzili dwustronne spotkanie w Pradze, 6 maja br.. W jego trakcie odbędzie się dyskusja bilateralna ministrów rolnictwa oraz spotkanie specjalistów i ekspertów z zakresu jakości i bezpieczeństwa żywności.


Źródło: MRiRW

Redaktor: Katarzyna Kuznowicz   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

wpr
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; ministrów; posiedzenie; europejska; komisja; wspólnej; luksemburgu; spotkanie; należy; finansowej; polski; dyscypliny; pomocy; minister; polityki; odbyło;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »