Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył w VIII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, które 22 września odbywało się w Rzeszowie. Spotkaniu ze strony polskiej przewodniczył ministra rozwoju i technologii Waldemar Buda, a ze strony ukraińskiej wicepremier, minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Omawiane tematy
Wiceminister Bartosik podkreślił, że od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego intensywność kontaktów z przedstawicielami strony ukraińskiej na szczeblu ministerialnym jest bardzo wysoka. Zwrócił uwagę na rosnącą wartość wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi i wyraził nadzieję na dalszy rozwój wzajemnej współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Podkreślił również gotowość do udziału polskich podmiotów gospodarczych w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją.
Przedstawiciele Ukrainy uznali za najważniejsze usprawnienie przepływu towarów rolno-spożywczych przez granicę polsko-ukraińską. Jednocześnie potwierdzili, że w ostatnich miesiącach wzrosła przepustowość przejść granicznych. Podkreślili sprawność działania polskich służb, w tym fitosanitarnych i weterynaryjnych.
Rozmowy przedstawicieli służb weterynaryjnych
Na marginesie posiedzenia Komisji odbyły się rozmowy zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego z zastępcą Państwowej służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów Olgą Szewczenko. Omówiono sprawy dostępu polskich produktów rolno-spożywczych pochodzenia zwierzęcego do rynku ukraińskiego, w tym m.in uznania przez stronę ukraińską regionalizacji Polski w zakresie ASF.
Wartość handlu i asortyment
Ukraina jest najważniejszym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych spośród krajów poza unijnych. W 2021 r. polski eksport na Ukrainę osiągnął wartość 811,3 mln EUR, a import z Ukrainy 930,4 mln UER. W ciągu 7 miesięcy 2022 r. nastąpił wzrost wzajemnych obrotów handlowych - eksport wyniósł ok. 536 mln EUR, podczas gdy import z Ukrainy 1,1 mld EUR.
W 2022 r. na rynek ukraiński eksportowaliśmy głównie: sery i twarogi, produkty do karmienia zwierząt oraz kawę; sprowadzaliśmy przede wszystkim: olej słonecznikowy, ziarno kukurydzy, olej sojowy oraz makuchy.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/