Ponad 110 tysięcy rolników przeszkolonych w sprawie dopłat bezpośrednich

csm szkolenia Pszczyna 2015 bc2dacea45

Rolnicy bardzo chętnie korzystali z, organizowanych w całej Polsce, szkoleń dotyczących nowych zasad przyznawania dopłat bezpośrednich. Na zdjęciu rolnicy z Pszczyny.

csm szkolenie tarnowskie gory 2015 d9c47e37ac

Szkolenie w Tarnowskich Górach,

csm Wloszakowice 11 03 2015 3 40a4f0aefb

Włoszakowicach,

csm Zagorow 06 03 2015 1 a576950312

Zagórowie.

Od 2015 roku obowiązują nowe zasady przyznawania płatności obszarowych. W związku z tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podjęła szereg działań, żeby rolnicy mogli zapoznać się z nowym systemem dopłat, przygotować do  prawidłowego wypełniania wniosków i optymalnego skorzystania ze wszystkich oferowanych im środków w ramach tego wsparcia.

Od jesieni zeszłego roku ARiMR zorganizowała we wszystkich gminach na terenie Polski spotkania, podczas których rolnicy mogli poznać zasady wypełniania wniosków o przyznanie płatności za 2015 rok, jak i przygotowywania wymaganych załączników do takich wniosków, w tym zwłaszcza materiałów graficznych. Ważnym elementem tych szkoleń było zachęcanie do skorzystania z Internetu przy ubieganiu się o dopłaty przy użyciu aplikacji e-wniosek. Do końca lutego 2015 r. pracownicy Biur Powiatowych i Oddziałów Regionalnych ARiMR przeprowadzili ponad 3500 takich szkoleń, w których udział wzięło ponad 110  tysięcy rolników, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Izb Rolniczych.

Bardzo istotnym elementem przygotowań do kampanii przyjmowania przez ARiMR wniosków o dopłaty, w ramach zreformowanego systemu płatności obszarowych który zaczął obowiązywać od tego roku, było przygotowanie szerokiej sieci doradców, którzy mogą pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków - jeśli im to sprawia problemy. Na początku marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zorganizowała szkolenia pracowników ośrodków doradztwa rolniczego i izb rolniczych, którzy uzyskali prawo do wspomagania rolników w wypełnianiu wniosków. Najpierw w CDR w Brwinowie zostali przeszkoleni tzw. trenerzy, którzy następnie podjęli szkolenia pracowników z innych ośrodków doradztwa rolniczego w systemie szkoleń kaskadowych. Do 24 marca 2015 r.  przeszkolono już w ten sposób 392 osoby, w tym 123 trenerów. W szkoleniach kaskadowych bierze udział od 70 do 300 osób.

ARiMR i Centrum Doradztwa Rolniczego planują przeprowadzić szkolenia z tego zakresu jeszcze dla około 300 osób, głównie z prywatnych firm doradczych.

W ramach przygotowań rolników do korzystania z nowego systemu płatności obszarowych ARiMR opracowała również dla rolników i doradców szeroki wachlarz materiałów informacyjnych, które są dostępne na stronie internetowej Agencji, w Oddziałach Regionalnych i Biurach Powiatowych. Można wśród nich znaleźć między innymi: materiały informacyjne dotyczące zasad przyznawania płatności bezpośrednich w roku 2015 i bardzo istotny przewodnik realizacji praktyk w zakresie zazielenienia, bo to jest jedna z najważniejszych nowości w zreformowanych systemie płatności obszarowych. Wiele wysiłku w ramach szkoleń rolników, ale i doradców oraz w działaniach prowadzonych w mediach położono na zachęcanie do składania wniosków o dopłaty przez Internet. Nowa  aplikacja e-wniosek została udostępniona na stronie ARiMR 15 marca 2015 r, i cieszy się dużym zainteresowaniem, chociaż liczba składanych w ten sposób wniosków jeszcze nie jest imponująca. Agencja ma nadzieję, że będzie się to zmieniało, gdyż złożenie wniosku przez Internet o przyznanie wszystkich płatności obszarowych i powiązanych z nimi dopłat z PROW 2014 - 2020, wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, w tym z materiałami graficznymi, jest w tym roku łatwiejsze w porównaniu z latami ubiegłymi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca wszystkich rolników do udziału w jeszcze organizowanych szkoleniach i do zapoznania się z udostępnionymi  materiałami w ich ramach, jak i na jej stronie internetowej. Przypomina też apel ministra rolnictwa Marka Sawickiego, by wnioski o płatności były składane jak najwcześniej, bo to umożliwi szybszą pracę Agencji i wypłacanie dopłat już w grudniu.  

DKS ARiMR
Zdjęcia Oddziały Regionalne ARiMR

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

csm szkolenia Pszczyna 2015 bc2dacea45
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: płatności; wniosków; dopłat; ramach; doradztwa; rolniczego; restrukturyzacji; modernizacji; rolników; szkoleń; rolnictwa; wszystkich; obszarowych; rolnicy; stronie; agencja; kt&oacut;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »