W dniach 3-4 czerwca 2024 r. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzięli udział w wizycie studyjnej w Danii.
To przedsięwzięcie zorganizowała Ambasada Królestwa Danii w Polsce. Wizyta studyjna była kontynuacją wspólnych działań na rzecz rozwoju rolnictwa, a także doskonałą okazją do współpracy w ramach zbliżającej się prezydencji Polski i Danii w Radzie Unii Europejskiej
w 2025 roku.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował Adam Nowak, Podsekretarz Stanu MRiRW. Ze strony SGGW udział w wizycie wzięli przedstawiciele Rolnego Zakładu Doświadczalnego SGGW (Obory-Wilanów) oraz Instytutu Inżynierii Mechanicznej. ARiMR reprezentowała Joanna Gierulska, Zastępca Prezesa ARiMR, przedstawiciele Departamentu Płatności Bezpośrednich, Departamentu Działań Inwestycyjnych, Departamentu Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych oraz Departamentu Analiz i Sprawozdawczości.
W pierwszym dniu wizyty polska delegacja odwiedziła Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tam odbyło się spotkanie z Larsem Gregersenem, Dyrektorem Generalnym Duńskiej Agencji Rolnej oraz przedstawicielami tej instytucji oraz członkami duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności oraz stowarzyszenia Danish Agro Industry. W trakcie wizyty zaprezentowano zagadnienia dotyczące zielonej transformacji duńskiego rolnictwa, a także celów klimatycznych i inicjatyw zmierzających do dotarcia do podmiotów w sektorze rolno-spożywczym oraz innowacyjnej technologii. Omówiono również udane wdrożenie duńskich standardów zrównoważonego rozwoju w polskim sektorze rolno-spożywczym na przykładzie firmy Goodvalley. Opowiedział o tym Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Goodvalley Agro S.A.
W imieniu ARiMR Jolanta Dobiesz, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich zaprezentowała wdrożone interwencje z zakresu rolnictwa przyjaznego klimatowi i środowisku.
Drugi dzień zdominowały wizyty terenowe. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z innowacyjnym rozwiązaniami wdrożonymi przez firmę SEGES, która działa na rzecz zrównoważonego i konkurencyjnego rolnictwa oraz produkcji żywności. Prezentacje na ten temat przedstawiła Lisabeth Henricksen, Dyrektor Wykonawczy ds. Innowacji. Następnie przedstawiciel Uniwersytetu Aarhus Niels Halberg zaprezentował badania i innowacyjne rozwiązania wspierające doradztwo przemysłowe i naukowe w zakresie zielonej transformacji i łagodzenia zmian klimatu. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z zagadnieniem ekologicznej biorafinacji, które przedstawił Kristian Knage-Drangsfeldt z firmy Vestjyllands Andel.
Na zakończenie pobytu w Danii uczestnicy wyjazdu odwiedzili szkołę rolniczą w Gråsten. Placówka ta znajduje się na terenie gospodarstwa liczącego 240 ha. Ważnymi elementami gospodarstwa są wybudowana w 2023 roku biogazownia, która wykorzystuje pozostałości z produkcji rolnej do wytwarzania energii na potrzeby lokalne oraz w pełni zautomatyzowany system żywienia krów. Utrzymywane tam stado liczy 200 rocznych krów.
Zdjęcia (2)
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/