Polscy rolnicy otrzymają największe wsparcie z całej Unii w związku z rosyjskim embargiem

UE proponuje polskim sadownikom rekompensaty za wycofanie z rynku 300 tysięcy ton jabłek i gruszek.

UE proponuje polskim sadownikom rekompensaty za wycofanie z rynku 300 tysięcy ton jabłek i gruszek.

Producenci owoców i warzyw, którzy ucierpieli w związku z rosyjskim embargiem mogą liczyć na dalsze, unijne wsparcie. Komisja Europejska zdecydowała, by przedłużyć programy pomocy finansowej do końca czerwca przyszłego roku.

Jeśli propozycje Komisji zatwierdzą za kilka dni kraje członkowskie, wtedy rekompensaty obejmą wycofanie z rynku owoców i warzyw, których rolnicy nie mogą sprzedać.

Polscy sadownicy mają dostać odszkodowanie za prawie 300 tysięcy ton jabłek i gruszek - tak zaproponowała już kilka dni temu Komisja Europejska. To ponad połowa całego unijnego wsparcia. Do tego dochodzą jeszcze rekompensaty za wycofanie z rynku prawie 2 tysięcy ton śliwek i winogron, ponad 31 tysięcy ton pomidorów, ogórków, marchwi i słodkiej papryki.

Pomoc UE związana z rosyjskim embargiem będzie tematem konferencji prasowej ministra rolnictwa Marka Sawickiego, która zostanie zorganizowana 31 lipca o godz. 12 w siedzibie resortu.  

Jeśli chodzi o wsparcie dla sektora mlecznego, to ma ono obowiązywać krócej - na razie zostało przedłużone do końca lutego przyszłego roku. W tym przypadku chodzi o interwencyjny skup i dopłaty do przechowywania masła oraz mleka w proszku.

Tekst: IAR/DKS
Zdjęcie: Marek Kassa


Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

csm jablka slider MK 5a9c938356
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: tysięcy; rekompensaty; wycofanie; związku; wsparcie; rolnicy; polscy; komisja; chodzi; końca; owoców; przyszłego; prawie; warzyw; ; największe; całej; otrzymają;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »