17 czerwca 2016 r. odbyła się w Szczecinie konferencja podsumowująca wyniki programu wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym z terenów wiejskich w województwie zachodniopomorskim.
Konferencję zorganizowali: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek – Człowiekowi”.
Organizatorów reprezentowali: prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński – Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie; prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Kochanek – koordynator Programu – Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu; Jan Górski – dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie; dr n. med. Anna Dąbrowska – Lokalny Koordynator Programu, Centrum Słuchu i Mowy Medincus w woj. zachodniopomorskim.
Badania w Zachodniopomorskiem zrealizowane w roku szkolnym 2015/2016, w ramach ogólnopolskiego Programu badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych położonych w gminach wiejskich, objęły 2 559 dzieci ze 126 szkół w 49 gminach.
Zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu od lat dziewięćdziesiątych XX wieku podejmuje szereg programów wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym - poinformowano podczas konferencji. - W latach 2007-2015 wykonał ponad 430 000 takich działań w ramach kilkudziesięciu programów i projektów - zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.
Program z udziałem Funduszu Składkowego i Kasy jest czwartym z kolei, obejmującym uczniów szkół podstawowych w gminach wiejskich z całego kraju. O założeniach programu i wynikach jego kolejnych edycji Kasa informuje w tematycznym menu
Data dodania: