Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (27.03 – 31.03.2023) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Sprzeciw WIR przeciwko zniesieniu cła na produkty rolne z Ukrainy!
Na stronach Komisji Europejskiej pojawił się projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które ma na celu zniesienie cła na produkty rolne sprowadzane z Ukrainy na kolejny rok. Wielkopolska Izba Rolnicza wyraża zdecydowany sprzeciw temu projektowi.
Krajowa Rada Izb Rolniczych m.in. na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka by Polski Rząd zajął zdecydowane stanowisko w obronie polskich rolników.
Szczegóły tego wystąpienia znajdą Państwo tutaj
Pomoc zbożowa 2023! KE zaakceptowała program pomocy!
9 lutego br. odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka, która dotyczyła wsparcia rolników na rynku zbóż. O szczegółach i warunkach tzw. „pomocy zbożowej” przeczytają Państwo tutaj
Pomoc zbożowa musiała czekać na akceptację ze strony Komisji Europejskiej - Tak jak to było w przypadku dopłat do nawozów. Po ponad miesiącu oczekiwań w końcu uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej!
27 marca br. Komisarz Wojciechowski poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocowy: „Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 126 mln euro (600 mln zł) mający na celu wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.”
O szczegółach przeczytają Państwo tutaj
Początek drogi odbudowy rynku zbóż i rzepaku
29,marca br. odbyły się rozmowy okrągłego stołu pomiędzy przedstawicielami rolników, a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ich celem było ustalenie dalszych działań, mających na celu odbudowę polskiego rynku zbóż, kukurydzy i rzepaku, który całkowicie się załamał po niekontrolowanym imporcie tych płodów rolnych z Ukrainy.
O ustalaniach tzw. „Okrągłego stołu” przeczytają Państwo tutaj
Dramatyczna sytuacja w rolnictwie
Przednówek dla wielkopolskich rolników nie jest łatwy. Drastycznie spadły ceny zbóż i rzepaku. Spadają ceny mleka. W trzodzie chlewnej, co prawda, notujemy wzrosty ale w tuczach otwartych są one konsumowane przez dużo wyższe ceny importowanych warchlaków. Wdrażana, z dużym opóźnieniem, jest nowa Wspólna Polityka Rolna. Stosowne akty prawne wprowadzono z dużym opóźnieniem, w zasadzie na ostatnią chwilę. Wielkopolska Izba Rolnicza bardzo aktywnie monitoruje i reaguje na te negatywne zjawiska. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze wyzwania oraz nasze interwencje w tych sprawach. Artykuł będziemy na bieżąco uzupełniać o nowe problemy i nasze interwencje.
O aktualnych problemach w rolnictwie przeczytają Państwo tutaj
Zamiast zdjęcia geotagowanego można złożyć oświadczenie!
We wcześniejszym materiale pisaliśmy o konieczności wykonania zdjęcia geotagowanego w przypadku stosowania praktyk z ekoschematu Rolnictwo węglowe tj.:
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji;
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
ARiMR początkowo mimo tego, że rozporządzenie dopuszcza możliwość złożenia oświadczenia zamiast zdjęcia geotagowanego, interpretowała że musi być wykonane zdjęcie, a brak posiadania smartfona przez rolnika nie był przesłanką do braku zdjęcia.
Podczas niedawnego Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, Komisarz ds. Rolnych Unii Europejskiej, Pan Janusz Wojciechowski powiedział, że Unia nie wymaga zdjęć geotagowanych potwierdzających zastosowanie niektórych praktyk. Jest to nadinterpretacja polskich urzędników.
Na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się informacja, że zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszcza się złożenie oświadczenia o zrealizowaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR. W informacji tej nie ma też mowy o wyjaśnieniach, dlaczego rolnik nie mógł zrobić zdjęcia geotagowanego w aplikacji i złożył oświadczenie.
Więcej w tym temacie przeczytają Państwo w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj
Podsumowanie Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2022
W niedzielę, 26 marca 2023 roku, odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy nominowanych i laureatów XXII edycji Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku 2022”. Do ubiegłorocznej edycji zgłoszonych zostało kilkudziesięciu rolników, w tym 20 rekomendowała Wielkopolska Izba Rolnicza. Więcej o gali przeczytają Państwo tutaj
Listę laureatów i nominowanych wraz z ich sylwetkami i opisem gospodarstw znajdą Państwo poniżej w liście:
Justyna i Przemysław Galas, gmina Opalenica, powiat nowotomyski
Anita Piątkowska – Krzewicka, gmina Sompolno, powiat koniński
Agnieszka Matuszak, Artur Matuszak, gmina Gołuchów, powiat pleszewski
Anna Jakóbczak, Krystian Jakóbczak, gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski
Łukasz, Natalia, Mariola, Julian Szmania, gmina Margonin, powiat chodzieski
Paulina Michalska, gmina Czerniejewo, powiat gnieźnieński
Monika i Tomasz Jakubowiczowie, gmina Rzgów, powiat koniński
Agata Konieczna, gmina Pępowo, powiat gostyński
Monika i Józef Świtała, gmina Przygodzice, powiat ostrowski
Jadwiga i Ryszard Buda, gmina Siedlec, powiat wolsztyński
W gronie nominowanych znaleźli się także:
Anastazja i Tomasz Czajkowie, gmina Pobiedziska, powiat poznański
Piotr Burdelak, gmina Kawęczyn, powiat turecki
Danuta i Jacek Juszczak, gmina Zagorów, powiat słupecki
Andrzej Bator, gmina Wysoka, powiat pilski
Renata i Mieczysław Matysiak, gmina Kamieniec, powiat grodziski
Mirosława i Sławomir Kowalscy, gmina Międzychód, powiat międzychodzki
Artur Roman Marciniak, gmina Przykona, powiat turecki
Katarzyna Porożyńska – Pankau, gmina Złotów, powiat złotowski
Wiesław Zmitrukiewicz, gmina Szamotuły, powiat szamotulski
Dariusz Biernacki, gmina Kazimierz Biskupi, powiat koniński
Jacek Kaczorowski, gmina Babiak, powiat kolski
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/