Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (13.02 – 17.02.2023) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
WIR interweniuje w sprawie pomocy zbożowej!
Wielkopolska Izba Rolnicza w dniu dzisiejszym tj. 14 lutego br. wystosowała pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych - Wiktora Szmulewicza w sprawie przekazania uwag wielkopolskiego samorządu rolniczego dotyczących tzw. „pomocy zbożowej”. Wielkopolski samorząd rolniczy zauważa, że sprzedaż ziarna na polskim rynku zbóż nadal pozostaje umiarkowana, a w wielu miejscach naszego kraju odnotowuje się spore rozbieżności cenowe w skupach, co prowadzi do tego, że rynek zbóż jest bardzo rozchwiany. Wielu rolników informuje samorządy rolnicze, że handlowcy kupują ziarno ukraińskie, a naszego – krajowego nie chcą kupować. Polska wspiera Ukrainę w walce z Rosją na wielu płaszczyznach – pomaga również wyeksportować zboża, czy też rośliny oleiste. Takie działanie jak jest najbardziej szlachetne, jednakże nie może to się odbywać kosztem polskich rolników.
O szczegółach naszej interwencji przeczytają Państwo tutaj
WIR interweniuje w sprawie KPS
W dniu dzisiejszym tj. 14 lutego br. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza z prośbą o interwencje w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwestii projektów rozporządzeń ekoschematów oraz wzmocnionej warunkowości.
O szczegółach naszego wystąpienia przeczytają Państwo tutaj
Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 uchwalona!
8 lutego br. Sejm uchwalił ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 wraz z poprawkami. Przyjęcie tej ustawy stwarza ramy prawne dla realizacji unijnej polityki rolnej w Polsce. Za ustawą z poprawkami głosowało 439 posłów, przeciw było 12, nikt się nie wstrzymał. O szczegółach mogą Państwo przeczytać tutaj
Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi – w 21 Forach wzięło udział 3900 rolników!
W związku z przyjęciem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz wdrażaniem od stycznia 2023 r. znaczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego (KPS), Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego - Michała Zielińskiego organizują w I kwartale 2023 roku cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych pod nazwą „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Celem tegorocznych spotkań jest przybliżenie nowych zasad rolnikom, w oparciu o które będą mogli ubiegać się o wsparcie dla swoich gospodarstw. Fora rolnicze odbywają się w każdym powiecie województwa wielkopolskiego, zgodnie z harmonogramem, który mogą Państwo znaleźć na stronach internetowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej – www.wir.org.pl, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – www.wodr.poznan.pl oraz w mediach społecznościowych Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Do tej pory odbyło się 21 forów w którym wzięło udział 3.900 rolników działaczy samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, czy też uczniów i studentów kierunków rolniczych. Zauważamy, że nasze spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i udowadniają, że rolnicy chcą poznawać informacje o nowym systemie ubiegania się o płatności bezpośrednie i w jak najlepszy sposób przygotować się do „wydojenia Brukselki”.
Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach! Aktualny harmonogram znajdą Państwo tutaj
Aktualna sytuacja rynkowa
Zapraszamy do zapoznania się z aktualną sytuacją rynkową okiem zespołu ekonomicznego Wielkopolskiej Izby Rolniczej. O bieżącej sytuacji rynkowej mogą Państwo przeczytać tutaj
Zatrzymajmy wodę ze styczniowych opadów
Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obszarowa uśredniona suma opadu atmosferycznego w styczniu 2023 r. wyniosła w Polsce 52,5 mm i była o 16,2 mm wyższa od normy dla tego miesiąca określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Tak więc styczeń był miesiącem wilgotnym.
Opady w miesiącu styczniu 2023 r. wynosiły od poniżej 20 mm w okolicy Kłodzka do ponad 80 mm w południowo-wschodniej Polsce, a ich rozkład przestrzenny był silnie zróżnicowany. Na zdecydowanej większości obszaru kraju wysokości opadów przekroczyły normę wieloletnią (1991-2020) lub były do niej zbliżone. Opady poniżej normy wystąpiły na obszarze delty Wisły, części Niziny Śląskiej w okolicy Legnicy i Wrocławia oraz w całej Kotlinie Kłodzkiej, a także w okolicach Raciborza, Wielunia i Płocka.
Więcej w tym temacie przeczytają Państwo w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj
Co to jest zdjęcie geotagowane i do czego jest potrzebne?
Zdjęcie geotagowane to zdjęcie, które automatycznie zapisuje informację o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych.
Zdjęcie geotagowane potrzebne będziea aby potwierdzić zrealizowanie niektórych wymogów związanych z nowymi zasadami dopłat bezpośrednich w ramach tzw. ekoschematów, jakie będzie trzeba spełnić.
O szczegółach przeczytają Państwo tutaj
Zimowisko dla dzieci rolników
Krajowa Rada Izb Rolniczych we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą, podobnie jak w latach poprzednich, zorganizowała w czasie tegorocznych ferii zimowych zimowisko dla dzieci i młodzieży szkolnej dofinansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. O tym gdzie odbyło się zimowisko i w jakie atrakcje czekały na uczestników mogą Państwo przeczytać w artykule Mirosławy Żurek, który jest dostępny tutaj
63. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB
W dniu 15 lutego br. rozpoczęła się Konferencja Ochrony Roślin – 63. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Wielkopolska Izba Rolnicza objęła patronatem honorowym to wydarzenie. Po dwóch latach pandemii, konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników – zarejestrowało się aż 350 osób.
Relacje z tego wydarzenia mogą Państwo przeczytać tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/