Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (12.09. – 16.09.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
WIR interweniuje u Ministra w sprawie wsparcia dla producentów ziół i warzyw naciowych!
Wysokie ceny nawozów, paliw, rosnące ceny zbóż, energii oraz innych kosztów produkcji to aktualne problemy, z którymi muszą się borykać polscy rolnicy. Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłosili się rolnicy – producenci ziół oraz warzyw naciowych, którzy zwracają uwagę na bardzo trudną sytuację w tym sektorze. Głównym problemem tego sektora są horrendalnie wysokie ceny miału oraz ogromny problem z jego dostępnością. W bieżącym roku ceny węgla biją prawdziwe rekordy. Od zeszłego roku węgiel podrożał aż o 300% (!), z poziomu około 800 – 1000 zł/t, do 3000 – 4000 zł/t obecnie. W wielu gospodarstwach zajmujących się suszarnictwem warzyw i ziół, uprawiane w nich zioła oraz warzywa liściaste np. pietruszka naciowa, wymagają suszenia termicznego.
Z informacji podanych przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu wynika, iż resort rolnictwa przygotowuje rozwiązania, które mają pozwolić na szybsze kupno i dostarczanie węgla dla rolników produkujących w szklarniach. W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza jako samorząd rolniczy, dbający o dobro rolników, po szczegółowej analizie sektora, jakim jest suszarnictwo warzyw i ziół, wystosowała pismo do resortu rolnictwa, apelując o włączenie tego sektora w planowaną pomoc.
WIR interweniuje w sprawie poruszania się po drogach kombajnami
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej na wniosek rolników z powiatu konińskiego wystosował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań w sprawie prawnego umożliwienia przejazdu rolnikom po drogach publicznych kombajnami przy udziale pojazdów pilotujących (np.: ciągników). Taki pojazd byłby wyposażony w światła ostrzegawcze.
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz rolnicy z powiatu konińskiego proponują, aby istniała możliwość poruszania się kombajnów w otoczeniu pojazdów pilotujących, wyposażonych w oświetlenie ostrzegawcze (migające żółte światła). Takie oznakowanie kombajnu pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg i jednocześnie umożliwi rolnikom poruszanie się kombajnami bez konieczności odpinania hederu. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie kombajn nie ma technicznej możliwości odpięcia hederu, lub wtedy, gdy odległość do pokonania na drodze publicznej jest niewielka. W sezonie żniwnym, każda godzina pracy kombajnu ma dużą wartość, zwłaszcza w sytuacji, kiedy aura nie sprzyja żniwiarzom, a opóźnienia w pracach polowych często oznacza także stratę plonu.
Jak zarobić na bioróżnorodności? – bezpłatne szkolenia dla rolników m.in. o nowej perspektywie finansowej
Wielkopolska Izba Rolnicza w konsorcjum z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz 15 Ośrodkami Doradztwa Rolniczego organizuje w województwie Wielkopolskim cykl szkoleń pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”. Szkolenie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 –Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, i dla uczestników jest bezpłatne.
O szczegółach szkolenia mogą Państwo przeczytać tutaj
Co dalej z nawozami?
Sytuacja na rynku nawozów mineralnych od ponad roku jest bardzo trudna. Już w lutym 2021 roku, a następnie marcu i wrześniu tego samego roku Wielkopolska Izba Rolnicza zauważyła problem wzrostu cen środków produkcji, w szczególności nawozów mineralnych i zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o podjęcie pilnych działań w kierunku zwiększenia podaży nawozów, jak również zahamowania dalszego wzrostu ich cen.
O sytuacji na rynku nawozów mogą Państwo przeczytać tutaj
Dopłata do wymiany dachów z azbestu - niebawem ruszy nabór wniosków!
MRiRW Henryk Kowalczyk poinformował, iż w październiku ma zostać uruchomiony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków na pokrycie części kosztów wymiany dachów budynków służących do produkcji rolniczych zawierających azbest. Wsparcie sfinansowane ma zostać ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Z programu będą mogli skorzystać rolnicy będący właścicielem/współwłaścicielem budynku ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub którym przyznano płatności bezpośrednie.
O tym komu przysługuje wsparcie przeczytacie Państwo tutaj
Święto Pomidora!
11 września br. w Rogożewie (powiat rawicki) w otoczeniu pól mieniących się dojrzewającymi pomidorami odbyło się kolejne wydarzenie organizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą z cyklu „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem spotkanie miało na celu promocję pomidorów oraz lokalnych producentów i przetwórców tych warzyw. Współorganizatorem wydarzenia byli: Spółdzielcza Grupa Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa Pudliszki oraz Miasto i Gmina Jutrosin. Pomidorowa impreza plenerowa odbyła się na plantacji doświadczalnej Państwa Elwiry i Leszka Chudziaków. W spotkaniu uczestniczył Prezes WIR - Piotr Walkowski, Starosta Rawicki - Adam Sperzyński, Prezes SGP Pudliszki - Witold Szpurka, Przewodniczący RP WIR w Rawiczu - Łukasz Rojda, Burmistrz Jutrosina - Romuald Krzyżosiak, Burmistrz Miejskiej Górki - Karol Skrzypczak, Wójt Pakosławia - Piotr Skrzypek oraz rolnicy, przedstawiciele grup producentów warzyw i przetwórcy. W imprezie uczestniczyła także delegacja Dolnośląskiej Izby Rolniczej ze Zdzisławem Kanasem - Przewodniczącym RP DIR w Miliczu. Uczestników spotkania powitali Maciej Wita - doradca agronomiczny, Piotr Walkowski - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Adam Sperzyński - Starosta Rawicki.
Pełną relację z tego wydarzenia przeczytają Państwo w artykule Michała Pawliczuka, który jest dostępny dla Państwa tutaj
Pokazy Mistrzów Pola 2022
W dniu 9 września br. roku w miejscowości Czacz, w województwie wielkopolskim, na polu Poznańskiej Hodowli Roślin, odbyła się II edycja „Pokazów Mistrzów Pola”, podczas których testowano maszyny rolnicze w terenie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Merytorycznym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz Wschodnioeuropejski Alians Rolniczy.
W uroczystej mowie powitalnej oprócz organizatora, którym było InConventus Group Sp z o.o. oraz Partnerów wydarzenia, głos zabrał Andrzej Hirowski – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kościanie. Przedstawiciel WIR podziękował za dotychczasową współpracę, życzył wszystkim uczestnikom zdobycia fachowej wiedzy oraz zaprosił do odwiedzenia stoiska WIR.
Pełną relację z tegorocznych Pokazów Mistrzów Pola przeczytają Państwo tutaj
Wsparcie na działalność statutową KGW – coraz mniej czasu na złożenie wniosku!
Do 30 września 2022 r. Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację zadań związanych z działalnością statutową. Dotychczas wnioski o przyznanie pomocy złożyło ponad 10,6 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, na łączną kwotę ponad 58 mln zł.
Więcej informacji w tym temacie dowiedzą się Państwo z artykułu Mirosławy Żurek, który jest dostępny tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/