Województwa kujawsko-pomorskie i pomorskie znalazły się na trasie kolejnej wizyty studyjnej dziennikarzy z krajów unijnych. Zagranicznym gościom przedstawiliśmy polskie stanowisko w kwestii reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Odwiedzili oni także gospodarstwa rolne, zakłady przetwórcze oraz firmy i instytucje z rolnictwem współpracujące.
Pierwszym wydarzeniem na trasie Media Trip było spotkanie z ministrem Markiem Sawickim w siedzibie resortu rolnictwa, podczas którego dziennikarze poznali specyfikę polskiego rolnictwa i usłyszeli argumenty potwierdzające słuszność polskiej wizji reformy WPR. Następnie grupa podróżowała przez Kujawy i Pomorze.
Wizyty terenowe zainaugurowało spotkanie z Włodzimierzem Mikulskim, pełniącym obowiązki prezesa Ośrodka Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku. Wizyta ta była okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem gospodarstwa państwowego, które za swoje osiągnięcia było wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w ramach licznych wystaw i konkursów. Kolejnym punktem na szlaku medialnej podróży były miasta: Aleksandrów Kujawski i Ciechocinek. W Aleksandrowie Kujawskim zaprezentowała się firma BIN, jako przykład sukcesu branży współpracującej z rolnictwem. Natomiast w Ciechocinku odbyło się spotkanie na temat rolnictwa w regionie oraz zagadnień związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele urzędu wojewódzkiego: wicewojewoda Zbigniew Ostrowski oraz dyrektor generalny UW w Bydgoszczy Andrzej Baranowski, a także dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross oraz wójt gminy Waganiec Piotr Marciniak.
Podróżując przez województwo kujawsko-pomorskie goście mieli także okazję zwiedzić gospodarstwo rolne w Kowrozie. Właściciel, Piotr Doligalski, zaprezentował pola uprawne oraz hodowlę krów, opowiedział o sukcesach i sposobach rozwiązywania problemów, które są nieuniknione w tak uzależnionej od pogody branży, jaką jest rolnictwo.
Dziennikarze zwiedzili także Toruń, miasto, które jest jedną z największych wizytówek regionu, a następnie zapoznali się z ofertą największej w północnej części Polski wystawy branży rolnej – Agro-Tech w Minikowie. Dziennikarze rozmawiali z wystawcami oraz poznali specyfikę pracy i zadania, jakie stoją przed polskimi ośrodkami doradztwa rolniczego, podczas spotkania z przedstawicielami Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, dyrektorem Romanem Sassem oraz jego zastępcą Ryszardem Kamińskim. Korzystając z obecności Lucjana Zwolaka wiceprezesa Agencji Rynku Rolnego, dziennikarze mieli szansę, aby zadać pytania dotyczące funkcjonujących funduszy promocji oraz zapoznać się z prowadzonymi przez Agencję i ministerstwo rolnictwa programami promującymi zdrowe nawyki żywieniowe.
Wizyta studyjna zakończyła się spotkaniami na wybrzeżu. Unijni dziennikarze zwiedzili Hel i mieszczące się tam Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb. Zapoznali się z warunkami odbioru ryb od rybaków, a także realizacją Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013. Gospodarze, burmistrz Helu Mirosław Wądołowski i sekretarz UM Helu Marek Dykta oraz prezes Zrzeszenia Rybaków Morskich Jarosław Kirszling i wiceprezes Jacek Schomburg, poinformowali o wykorzystaniu funduszy unijnych na cele związane z rybołówstwem oraz zaprezentowali Centrum. Goście mieli również możliwość rozmowy na temat polskiego rybołóstwa z sekretarzem stanu Kazimierzem Plocke, który specjalnie przyjechał na Hel, aby odpowiedzieć na pytania przedstawicieli zagranicznych mediów. Ostatnim punktem programu była wizyta w gospodarstwie rodzinnym państwa Haase w Barniewicach. Podczas zwiedzania i spotkania z całą rodziną dziennikarze uzyskali odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania gospodarstw rodzinnych w Polsce oraz na temat tego, jak pozyskiwanie unijnych funduszy wygląda ze strony beneficjenta. Przekonali się, jak chętnie polscy rolnicy inwestują i modernizują swoje gospodarstwa.
Zagraniczni goście wyjeżdżając przyznali, że są zachwyceni zmianami jakie zachodzą na polskiej wsi, polską gościnnością, smakiem polskich potraw oraz pięknem krajobrazu. Wielu było pod wrażeniem tego, jak polscy rolnicy potrafią prezentować swoje sukcesy i dyskutować na tematy związane z wyzwaniami unijnej polityki rolnej. Wszyscy zgodnie przyznali, że polscy rolnicy potrafią świetnie wykorzystywać unijne fundusze tak, aby ich gospodarstwa mogły się rozwijać i modernizować.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/