Ministerstwo Środowiska pracuje nad projektem Rozporządzenia w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego , mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym.
Na tej liście ma znaleźć się norka amerykańska– najbardziej popularny gatunek futerkowych zwierząt hodowlanych oraz jenot. Konsekwencją tego zapisu może być konieczność zamknięcia istniejących ferm oraz brak możliwości uzyskania pozwoleń na nowe inwestycje.
Należy zaznaczyć, że`istnieją dwa odrębne gatunki tych zwierząt: norka fermowa- hodowana na fermach –jest to zwierzę gopodarskie oraz norka amerykańska- gatunek żyjący dziko,w warunkach naturalnych. Norka hodowlana to zupełnie odmienny gatunek, który poprzez życie od dziesiątek lat w warunkach hodowlanych zmienił swoją specyfikę, zatracił cechy osobników dziko żyjących, jak na przykład zdolność do polowania, układ pokarmowy, uległ zmianom poprzez przystosowanie do spożywania zmielonej karmy. To wszystko powoduje, że norka hodowlana nie jest w stanie przeżyć na wolności, potwierdzają to badania naukowe. Zatem to dziką norkę amerykańską należy uznać jako gatunek inwazyjny psujący wizerunek norki hodowlanej. Natomiast norka fermowa, jako zwierzę gospodarskie, udomowione, nie może być identyfikowane z dziką norką amerykańską.
W publikacjach naukowych, poświęconych zagadnieniom hodowli zwierząt futerkowych, przyjęto używania określenia „norki fermowej” i „jenota fińskiego” dla podkreślenia ich odrębności w stosunku do populacji żyjącej w warunkach naturalnych. Różnice w behawiorze , budowie i metabolizmie norek zostały dowiedzione
i udokumentowane przez wielu autorów (m.in. Kruska 1996, Hansen 1996, Brzozowski 2002, Gugołek i in. 2011). Należy zaznaczyć, że wyhodowano ponad kilkaset różnych odmian barwnych tych zwierząt, o bardzo zróżnicowanym genotypie.
Hodowcy stosują najnowsze rozwiązania techniczne uniemożliwiające ucieczkę zwierząt z ferm. W ich interesie leży zapobieganie jakimkolwiek wydostaniu się zwierzęcia poza teren fermy.
Za powstanie dziko żyjącej norki amerykańskiej nie są odpowiedzialni hodowcy.
W latach 50-tych na terenie byłego ZSRR, prowadzono na szeroka skalę ich introdukcję. Szacunkowo przyjmuje się że celowo wprowadzono do środowiska naturalnego ponad 20 000 tych zwierząt . Dopiero w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku dotarły one na teren Polski. Kolejnym działaniem było masowo wypuszczanie norki z ferm na zachodzie Europy przez „brygady obrońców zwierząt (agroterrorystów)”, w wyniku czego pojedyncze osobniki, które nie zostały schwytane i przeżyły, mogły teoretycznie zasiedlić środowisko naturalne. Tak więc w Europie, w tym także w Polsce, rozwijają się równolegle, lecz niezależnie populacje zwierząt fermowych (norek, lisów pospolitych, lisów polarnych i jenotów) oraz żyjących w warunkach naturalnych (norek, lisów pospolitych i jenotów).
Za szkody w siedliskach przyrodniczych odpowiada dzika norka amerykańska. Zatem Ministerstwo Środowiska powinno podjąć ustalenie regulacji prawnych, mających na celu eliminację tego gatunku ze środowiska naturalnego.
Planowany zapis Rozporządzenia w proponowanej przez Ministerstwo Środowiska formie, będzie miał negatywne skutki dla rolnictwa, gospodarki kraju, sytuację ekonomiczną obywateli oraz budżet państwa.
Jakie korzyści przynosi Hodowla Zwierząt Futerkowych w Polsce:
Hodowla norek i innych zwierząt futerkowych daje obecnie zatrudnienie w sposób pośredni i bezpośredni dla łącznie 50 000 osób. Branża ta zapewnia wpływy dla budżetu kraju, pochodzące z eksportu skór, które wynoszą ponad 400 milionów euro rocznie. Polska jest obecnie drugim w Europie producentem skór.
Fermy zwierząt futerkowych są naturalnym, ekologicznym utylizatorem ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Każdy inny sposób utylizacji takich produktów, jest dużo bardziej kosztowny, energochłonny i znacznie obciążające naturalne środowisko naszego kraju.
Przy fermach hodowlanych pozyskuje się wysokiej klasy obornik, wykorzystywany do użyźniania nieurodzajnych gleb, który z powodzeniem zastępuje nawozy sztuczne- nieprzyjazne dla środowiska.
Finalnym produktem ferm jest naturalna skóra- ekskluzywny produkt, przyjazny dla środowiska i człowieka, ceniony wśród światowych projektantów mody.
Polskie Rolnictwo obecnie boryka się z ogromnymi trudnościami finansowymi, a fakt doprowadzenia do zakazu hodowli zwierząt futerkowych spowoduje utratę 4,7 mld zł – jakie stanowią wartość inwestycji hodowlanej . Polska utraci mocny filar rolnictwa, ceniony na światowych rynkach oraz wszystkie korzyści ekonomiczne, gospodarcze i ochrony środowiska jakie daje ten dział rolnictwa.
Michał Hernik, źródło: PZHiPZF