W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu. To ogromna strata dla sektora drobiarskiego. Niestety rok 2022 nie rozpoczął się zbyt optymistycznie, ponieważ do końca stycznia na terenie kraju stwierdzono już 16 ognisk ptasiej grypy w stadach hodowlanych, natomiast u ptactwa dzikiego odnotowano 18 przypadków. Łącznie utylizacji poddano 360 796 sztuk drobiu hodowlanego.
Największe ognisko stwierdzono w wielkopolskim Bolesławcu (powiat poznański), gdzie poddano likwidacji w sumie 136 186 indyków rzeźnych. W Wielkopolsce wykryto razem 6 ognisk, w żadnym z pozostałych województw nie odnotowano aż tylu zakażonych gospodarstw. Ogniska występowały też w województwach: dolnośląskim (1), kujawsko-pomorskim (2), lubelskim (2), łódzkim (2), mazowieckim (2) i podkarpackim (1).
W większości gospodarstw, w których utrzymywano ptaki, prowadzono hodowlę komercyjną, co oznacza, że utylizacji poddano stada liczące od kilku do kilkudziesięciu tysięcy sztuk drobiu. Natomiast zakażone ptactwo dzikie, to głównie łabędzie nieme. Warto zaznaczyć, że w całym 2021 roku na terenie kraju stwierdzono 96 przypadków HPAI u ptaków dzikich, natomiast tylko w styczniu bieżącego roku jest ich już 81.
Pozostałe kraje Unii Europejskiej
Jak wynika z danych dostępnych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, państwami UE najbardziej porażonymi wirusem HPAI są: Francja, Polska i Węgry, w których to kolejno stwierdzono w 2022 roku: 202 ogniska, 16 ognisk i 15 ognisk wirusa wśród drobiu. Głównym wektorem rozprzestrzeniającym wirusa na terenie Francji są ptaki migrujące z Azji. W bieżącym roku Francja walczy z wirusem H5N1, równie zaraźliwym wśród kur i indyków co ubiegłoroczny H5N8. Podobnie jest w Polsce, w ogniskach od 1 do 339 w 2021 roku stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N8, zaś w ogniskach od 340 do 403 stwierdzano podtyp wirusa H5N1 i również taki stwierdza się w tym roku (drób i ptactwo dzikie).
Ponadto na terenie całej Unii Europejskiej do 31 stycznia br. włącznie, wykryto 649 ognisk u ptaków dzikich z czego najwięcej w Niemczech (339) i Holandii (128).
Opracowała: Mariola Krusińska
Kontakt z autorem: wirczarkow@wir.org.pl
Źródło: wetgiw.gov.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/