Podejmowana tematyka dotyczyła wsparcia zarówno ludzi młodych, jak i rodzin wielodzietnych.
Marszałek Elżbieta Polak zwróciła uwagę na prowadzone działań na rzecz wdrażania Karty Dużej Rodziny, która umożliwiałaby wielodzietnej rodzinie m. in. zniżkowe opłaty za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej, jak również tańszy dostęp do placówek kultury czy sportu i rekreacji. Wprowadzenie takiej karty przyczyni się do bezpośredniego wsparcia rodziny, która w obecnej sytuacji demograficznej jest nikła. Stanowić również może promocję wielodzietnej rodziny i wskazanie na jej pozytywny wpływ w życiu społecznym i gospodarczym.
Kluczową rolę w rodzinie odgrywa kobieta. Jej postawa jest pozytywna w trosce o bezpieczeństwo rodziny oraz zapewnienie wartości i edukacji swoim dzieciom. Jednak jej potencjał powinien wychodzić poza obszar rodziny i stanowić przykład działalności globalnej. Wykorzystanie jej potencjału, energii, inteligencji powinno być powszechne. Zatem kobiety powinny czynnie działać w stowarzyszeniach, instytucjach lokalnych, terytorialnych, a przede wszystkim na szczeblu krajowym, jak podkreśliła Wicemarszałek Sejmu RP Wanda Nowicka.
Rodzinie potrzebne jest miejsce na ziemi. Musi mieć swój kąt, cztery ściany. Poseł Bożenna Bukiewicz przedstawiła założenia do realizacji programu „Mieszkanie dla młodych”, z którego skorzystać mogą zarówno single, jak i małżeństwa bezdzietne, z jednym lub wieloma pociechami. Zatem krąg beneficjentów jest szeroki, jednak czy pozostałe warunki pozwolą zdobyć mieszkanie młodym mieszkającym na wsi, czy też tym, którzy nie mają np. zdolności kredytowej … ?
Istotnym tematem, zaprezentowanym przez Senator RP Helenę Hatkę, było zdrowie kobiety. Kobieta we współczesnym świecie, poza dbaniem o rodzinę, zapewnienie jej odpowiedniego bytu, powinna skupić uwagę również na sobie. Wyselekcjonować czas dnia powszedniego tak, by zadbać o swoje zdrowie i wygląd. Świadoma swojego zdrowia kobieta ma w sobie siłę do działania, co pozytywnie przekłada się na całą rodzinę. Zatem ważne jest, aby konsekwentnie badać się, uwzględniając badania cytologiczne i mammograficzne, które w Polsce przeprowadzane są systematycznie i nieodpłatnie, bo zdrowa kobieta, to zdrowa rodzina.
Na sali nie zabrakło mężczyzn. Również jednym z wypowiadających się gości był Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrstöm, który po projekcji filmu przedstawiającego szwedzki system rodzinny, ukazujący współdziałanie kobiet i mężczyzn w wychowywaniu dzieci i prowadzeniu domu, skupił uwagę na zaprezentowaniu szwedzkich doświadczeń w równouprawnieniu mężczyzn w życiu rodzinnym. „Równouprawnienie i równość – to inteligentna gospodarka a niezależność finansowa kobiet to sukces ekonomiczny całego kraju.” – powiedział Herrstön. Ponadto aktywni ojcowie to świetny system zwiększający rolę ojców w wychowaniu dzieci.
Grażyna Wyczałkowska, Międzynarodowy instruktor Nordic Walking, skupiła się na walorach uprawiania sportu, zarówno tych zdrowotnych, jak i kształtujących sylwetkę. Zgodnie z powiedzeniem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, warto wygenerować kilkadziesiąt minut dziennie dla samej siebie i poruszać się w sposób najbardziej odpowiadający – czy to poprzez spacer (np. Nordic Walking), basen, aerobik, czy też inną formę aktywności fizycznej.
Podejmowanym tematom towarzyszyły wystąpienia lubuskich kobiet sukcesu – Ewy Minge, Urszuli Dudziak, Misi Furtak – które przytoczyły swoją drogę do sukcesu i pogodzenie ścieżki zawodowej z życiem rodzinnym.
Kobietę w EFS przedstawił Dyrektor Departamentu EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Marek Kamiński, który zwrócił uwagę na przedsiębiorczość kobiet i ich podejmowanie pracy zawodowej.
Następny Lubuski Kongres Kobiet już za rok. Będzie to dalszy ciąg tematyki związanej z życiem kobiet, które powinny wychodzić z domowego gniazda i wykorzystywać swój potencjał również na forum.
K. Frąckowiak
GALERIA:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/