Rządowe Centrum Legislacji zamieściło na swojej stornie internetowej projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji, w której czytamy:
Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2019 r. poz. 477) w art. 3 ust. 1 pkt 1 wskazuje katalog upraw, których ubezpieczenie uprawnia producentów rolnych do uzyskania dopłat do składek ubezpieczenia. Obecnie stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.(…)
W projekcie ustawy proponuje się rozszerzenie katalogu upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczyca oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw. Przewiduje się, że zwiększy to powierzchnię ubezpieczonych upraw rolnych o ok. 100 tys. ha (…)
Zmiany zaproponowane w ustawie są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z rosnącą popularnością upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich, gorczycy, soi oraz gryki, które są ważnym elementem w działalności rolniczej.
Wprowadzenie proponowanych zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w zakresie rozszerzenia katalogu upraw objętych dopłatami do składek ubezpieczenia oraz zwiększenie z 65 do 70 % dopłat do składek ubezpieczenia umożliwi ubezpieczanie szerszego katalogu upraw rolnych przez producentów rolnych.
(…) Zakłada się, że wprowadzenie proponowanej zmiany wpłynie na zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych w 2024 roku i w latach następnych. Powyższe oparto na założeniu, że zaproponowane w niniejszym projekcie zmiany ustawy spowodują wzrost zainteresowania producentów rolnych zawarciem umów ubezpieczenia upraw rolnych poprzez możliwość ubezpieczenia nowych gatunków roślin.
Zachęcamy o zapoznanie się z projektem ustawy oraz wyrażeniem swojej opinii poprzez przesłanie jej na adres: a.jedrzejko@lir.agro.pl, do 25 kwietnia br.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich 08 04 24r
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/