W dniu 26 września 2017 r. w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. odbyło się posiedzenie Lubuskiego Forum Rolniczego, w którym uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Spotkanie otworzył i prowadził przewodniczący LFR Władysław Piasecki.
Uczestnicy spotkania przedstawili bieżące sprawy, zagadnienia i potrzeby dotyczące rolników oraz rolnictwa lubuskiego wymagające pilnego załatwienia, co do których decyzje muszą być podjęte na szczeblu centralnym.
Z najważniejszych to: pomoc rolnikom którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem deszczu nawalnego oraz regionalizacja polityki rolnej.
Poruszone zostały i omówione tematy:
– sytuacja rolników, którzy ze względu na zalanie lub podtopienie gruntów spowodowane wystąpieniem nadmiernych opadów, nie mogą dokończyć zbiorów z pól lub zebrać siana i wypasać bydła.
Rada Ministrów Uchwałą Nr 129/2017 z dnia 28 sierpnia 2017r. ustanowiła program pomocy dla rolników którzy ponieśli szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem m. in. deszczu nawalnego, ale tylko w przypadku gdy takie zjawisko wystąpiło w sierpniu br.
W województwie lubuskim deszcze nawalne wystąpiły już w lipcu, a sierpniowe opady jeszcze pogorszyły sytuację, ale w myśl podjętej Uchwały w takim przypadku rolnicy nie mogą ubiegać się o pomoc, co w opinii poszkodowanych jest nie do przyjęcia i bardzo krzywdzące,
– potrzeba zmiany kryteriów wyboru do ustalania kolejności przysługiwania pomocy przy naborze wniosków w ramach PROW 2014-2020, dotyczących inwestycji gospodarstwie, które ze względu na charakter lubuskich gospodarstw są niekorzystne dla naszego regionu,
– potrzeba modyfikacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego pod kątem potrzeb rolnictwa i jego rozwoju w regionach, aby w ramach regionalizacji uwzględnić regiony w których funkcjonują duże gospodarstwa (jak woj. lubuskie), oraz regiony o małych gospodarstwach.
Cel – nie blokować rozwoju rolnictwa w takich województwach, jak m.in. lubuskie,
– funkcjonowanie wielkoobszarowych gospodarstw rolnych w związku z nakładanymi sankcjami wynikającymi z ustawy, z powodu nie wyrażenia zgody na „ustawowe” wyłączenie 30 % użytków rolnych z przedmiotu dzierżawy,
– problem zmniejszającego się pogłowia krów mlecznych w woj. lubuskim.
Konieczność większego wsparcia dla dużych gospodarstw prowadzących hodowlę bydła mlecznego dla utrzymania poziomu produkcji mleka,
– zmiana procedur dotyczących wydawania zezwoleń na zatrudnianie cudzoziemców w rolnictwie,
– gospodarka łowiecka i odszkodowania za szkody łowieckie,
– sytuacja rolników zajmujących się hodowlą ryb w związku ze zmniejszeniem w obecnej perspektywie środków na rekompensaty wodno-środowiskowe.
Wojewoda przyobiecał, że w sprawie poruszanych kwestii zostanie wystosowane stosowne pismo oraz zamierza odbyć spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z Ministrem Środowiska.
E.R.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/