W dniu 04.11.2014r w sali Gminnego Centrum Kultury Urzędu Gminy w Bytnicy odbyło się posiedzenie Krośnieńskiej Rady Powiatowej. Zebranych przywitali wójt gminy Pan Leszek Olgrzymek oraz przewodniczący Rady Andrzej Kuziemski.
Głównym tematem spotkania były „Płatności bezpośrednie w roku 2015 ze szczególnym uwzględnieniem obszarów proekologicznych tzw „zazielenienia”, przedstawione przez Pana Marcina Dybę z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wśród omawianych kwestii znalazły się m.in.: zasady wypełniania wniosków, kto może skorzystać ze środków zgromadzonych w budżecie na wybrane płatności, komu przysługuje jednolita płatność obszarowa i jej definicje. Jak zauważono projektowane wysokości stawek poszczególnych schematów w ramach płatności bezpośrednich na rok 2015 są dość wysokie i warto o nie zabiegać. Zwrócono uwagę na zmiany w dopłatach bezpośrednich, jakimi są dopłaty do roślin wysokobiałkowych uprawianych na maksymalnym areale do 75ha, o wprowadzeniu pojęcia: rolnik aktywny zawodowo oraz o zmianie w płatnościach w ramach Jednolitej Płatności Obszarowej, o którą będą mogli ubiegać się także rolnicy, którzy zalesili grunty w ramach PROW 2007-2013. Korzystną zmianą jest wsparcie związane z produkcją.
Na zakończenie Pan Marcin Dyba zapoznał uczestników spotkania z kalkulatorami dostępnymi na stronie ARiMR dzięki, którym można samemu obliczyć płatność za zazielenienie lub płatność w przypadku posiadania zwierząt. Zaznaczył również jak ważne jest prawidłowe wypełnienie składanego wniosku.
Po wystąpieniu przedstawiciela ARiMR głos zabrał Przewodniczący Rady. Poinformował on, iż wniosek Izby o zwiększenie limitu paliwa na hektar lub zwiększeniu zwracanej akcyzy nie został zaakceptowany. Limity pozostaną na tym samym poziomie.
Przedstawił stanowisko borykających się z problemami szkód łowieckich rolników ze wschodnich województw, które walcząc z afrykańskim pomorem świń (ASF), coraz bardziej napierają na zmiany w prawie łowieckim. Korzystanie przez koła łowieckie na zasadach dzierżawy z gruntów rolników bez ich zgody jest krzywdzące, podobnie jak szacowanie szkód przez przedstawicieli KŁ. Stanowisko Izby zostało przekazane odpowiednim ministerstwom przez Prezesa KRIR Witolda Szmulewicza. Jest bardzo prawdopodobne, iż jedną ze zmian będzie szacowanie szkód przez niezależne komisje.
Na zakończenie posiedzenia Przewodniczący zaprosił uczestników na konferencję pn. „Rolnictwo w zgodzie ze środowiskiem”, która odbędzie się: 14 listopada 2014 r. o godz. 10.00 w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku oraz na zbliżające się szkolenia pn. ”Pielęgnowanie i ochrona upraw leśnych”. Podziękował Gospodarzowi za udostępnienie nowo wyremontowanej Sali, a zebranym za przybycie na spotkanie.
A. Jędrzejko
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/