W drugim dniu 63. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin został zorganizowany panel Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, prowadzony przez Andrzeja Chodkowskiego - Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Sylwię Jurkiewicz - Dyrektora Centralnego Laboratorium. Jego tematyka dotyczyła przede wszystkim nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających i usprawniających pracę Inspekcji oraz instytucji i osób z nią współpracujących. Drugi blok tematyczny obejmował szeroko rozumianą edukację, która jest narzędziem o wiele skuteczniejszym niż dotkliwe sankcje.
Panel rozpoczęło wystąpienie Julii Góreckiej - Podstawki z Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej GIORiN, poświęcone cyfryzacji fitosanitarnej obsługi importu i eksportu towarów pochodzenia roślinnego Prelegentka podkreśliła zalety elektronicznych świadectw fitosanitarnych, upraszczających procedury zarówno dla międzynarodowych służb fitosanitarnych, jak i dla przedsiębiorców.
Anna Stepnowska zaprezentowała doświadczenia Inspekcji w zakresie wykrywania bakterii Ralstonia solanacearum w uprawach, dziko żyjących roślinach żywicielskich oraz w zbiornikach wodnych. Przedstawiła doświadczenia w tym zakresie zgromadzone przez lata przez GIORiN oraz Wojewódzkie Inspektoraty. W wystąpieniu omówiono dotychczasowe działania i plany na 2023 rok. Zróżnicowanie genetyczne bakterii Ralstonia solanacearum oraz metodyki diagnostyki laboratoryjnej patogenu wyjaśniła Lucyna Bocian z Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu.
Odmiany amatorskie w regulacji przepisów ustawy o nasiennictwie to temat kolejnego wykładu autorstwa Lidii Wysockiej z Biura Nasiennictwa GIORiN. Prelegentka rozpoczęła wypowiedź od natury ludzkiej doceniającej zwłaszcza to, co już dobrze znane i darzone sentymentem. Tak jest w przypadku starych odmian roślin warzywnych, do których konsumenci chętnie powracają. Nie bez znaczenia jest wpływ odmian amatorskich na zachowanie bioróżnorodności. Jest to jednak nierozerwalnie związane z koniecznością podporządkowania się odpowiednim regulacjom prawnym.
Tematykę związaną z coraz popularniejszą w Polsce uprawą winorośli przybliżyła Bożena Gajewska reprezentująca Biuro Nasiennictwa GIORiN. Przedstawiła zasady zakładania upraw winorośli przeznaczonych do produkcji wina, począwszy do doboru właściwych odmian. Omówiła również przebieg kontroli winnic przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Integrowana produkcja roślin jest dobrowolnym systemem kontroli jakości, w którym uczestniczą producenci mający na uwadze redukcję zużycia środków ochrony roślin. Powiązania tego systemu z wdrażaniem Zielonego Ładu, strategii od pola do stołu oraz ekoschematów jako systemu dopłat zreferował Grzegorz Gorzała z Biura Ochrony Roślin i Nawozów Głównego Inspektoratu. W swoim wystąpieniu podkreślił połączenie produkcji roślinnej z celami środowiskowymi, gospodarczymi i społecznymi.
Grono prelegentów zamknęła Paulina Migdalska – Kustosik, reprezentująca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Rozwinęła hasło przewodnie swojego referatu poświęconego ochronie zapylaczy. Omówiła akcje podejmowane przez pracowników Inspekcji, we współpracy z innymi instytucjami, w celu wyjaśnienia upadku rodzin pszczelich. Bywa, że przyczyniają się do nich rolnicy w niewłaściwy sposób stosujących środki ochrony roślin, ale także różne czynniki środowiskowe. Podała również przykłady przedsięwzięć informacyjno-edukacyjnych, kierowanych do różnych grup zainteresowań i wiekowych, a prowadzonych w Polsce, na świecie, a nawet w przestrzeni kosmicznej.
Panel podsumował jego moderator Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski. Podziękował Instytutowi Ochrony Roślin w Poznaniu za zaproszenie PIORiN do udziału w kolejnej edycji Sesji Naukowej. Współpraca zapoczątkowana w 2020 roku przy okazji obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin trwa i rozwija się nadal. Główny Inspektor podziękował także wszystkim prelegentom za interesujące prezentacje oraz autorom posterów prezentowanych podczas Konferencji. Zachęcił osoby zainteresowane do kontaktu z ekspertami również w późniejszy terminie.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/