W drugim dniu 62. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin został zorganizowany panel dedykowany Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jego tematyka dotyczyła przede wszystkim stale wdrażanych innowacyjnych rozwiązań, które czynią pracę Inspekcji efektywniejszą, a jednocześnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników. Wiele z innowacji jest wynikiem współpracy PIORiN z licznymi instytucjami naukowymi oraz z branży rolnej.
Panel rozpoczęło wystąpienie Lidii Wysockiej z Biura Nasiennictwa GIORiN, poświęcone roli i zadaniom PIORiN w polskim rolnictwie ekologicznym jako najbardziej przyjaznej środowisku metodzie produkcji rolnej. Prelegentka podkreśliła, że działania Inspekcji nie mogą ograniczać się do kontrolowania i karania sankcjami, ale przede wszystkim należy położyć nacisk na edukowanie.
Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej – Agnieszka Sahajdak zaprezentowała doświadczenia Inspekcji w zakresie wdrażania nowego systemu paszportowania roślin. W prelekcji omówiła współpracę w tym zakresie ze związkiem branżowym materiału szkółkarskiego, a także przybliżyła przebieg współpracy z portalem internetowym zaangażowanym w sprzedaż roślin na odległość.
Koncepcję Systemu Integrowanej Produkcji Roślin zreferował Grzegorz Gorzała z Biura Ochrony Roślin i Nawozów GIORiN. W swoim wystąpieniu podkreślił połączenie racjonalnej produkcji roślinnej z celami środowiskowymi, również w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
Tematykę związaną ze zmniejszeniem zużycia środków ochrony roślin kontynuowała Joanna Tumińska – Dyrektor BORiN, prezentując kierunki zmian prawa wspólnotowego. Badania nad stosowaniem środków ochrony roślin przeprowadzane są w cyklach 5-letnich i służą zgromadzeniu danych statystycznych niezbędnych do wyznaczenia 50% redukcji zużycia pestycydów założonej w Europejskim Zielonym Ładzie.
W związku z podsumowaniem rocznej działalności sieci laboratoriów w nowej strukturze Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Dyrektor Centralnego Laboratorium Sylwia Jurkiewicz przedstawiła zmiany struktury oraz aktualny zakres i podstawy prawne funkcjonowania laboratoriów. Podsumowanie pozwoliło na wyznaczenie celów strategicznych i wskazanie etapów do stworzenia sieci efektywnych, kompetentnych, wyspecjalizowanych i nowoczesnych jednostek laboratoryjnych.
Prelegentem w ramach panelu PIORiN był również Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, współpracującego z PIORiN przy realizacji Projektu FITOEXPORT. Jego wystąpienie, poświęcone zwiększeniu efektywności kontroli GMO, również było związane z usprawnieniem i przyspieszeniem pracy laboratoryjnej w zakresie badań genetycznych przy zastosowaniu metody multipleksowego qPCR.
Jako ostatni prelegent wystąpił Krzysztof Treder, również reprezentujący IHAR (oddział Bonin). Przedstawiane przez niego wyniki badań także związane były z usprawnieniami metodologii oceny weryfikacyjnej sadzeniaków ziemniaka, przy użyciu metody mulipleks real-time PCR.
Panel podsumował jego moderator Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski. Podziękował Instytutowi Ochrony Roślin w Poznaniu za zaproszenie PIORiN do udziału w kolejnej edycji Sesji Naukowej. Wyraził nadzieję na kontynuację tej współpracy w następnych latach oraz powrót do bezpośrednich spotkań uczestników. Główny Inspektor podziękował także wszystkim prelegentom za interesujące prezentacje i wyczerpujące odpowiedzi na pytania zadawane bezpośrednio po ich wystąpieniach. Zachęcił osoby zainteresowane do kontaktu z ekspertami również w późniejszy terminie.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/