W ostatnich dniach, po dość intensywnych opadach deszczu, lokalnie nawet w ilości powyżej 100 l na m2, wierzchnia warstwa gleby jest uwilgotniona w dostatecznej ilości. Na przeważającej części obszaru Polski uwilgotnienie gleby na głębokości do 7 cm jest bardzo duże i nadmierne, co utrudnia jesienne późne zbiory płodów rolnych.
Prezentowany powyżej obraz dotyczący wilgotności gleby tworzony jest przez EUMETSAT H-SAF (Satelitarne Centum Aplikacyjne dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej).
Nie co inaczej sprawa się ma dla głębszych warstw gleby, to jest na głębokości 28-100 cm. Obrazuje to poniższa mapa. W województwie lubuskim i zachodniej części województwa wielkopolskiego nadal odnotowuje się spory deficyt wody na tej głębokości. Jest o tyle ważne, że jest to strefa korzeniowa większości roślin uprawnych. Wilgotność gleby w tej strefie na poziome 30-40% świadczy niedoborach wody, które są niekorzystne dla roślin. Również w monitorowanej strefie gleby na głębokości powyżej 100 cm do 289 cm – sytuacja nie jest dobra szczególnie dla środkowo- zachodniej części Polski, bowiem w województwie lubuskim, oraz w zachodnio-południowej części wielkopolski nadal notuje się niedobór wody, a wilgotność gleby wynosi 35-40%. Pozostała część kraju pod tym względem wygląda nieco lepiej – wilgotność wynosi gleby wynosi powyżej 50%.
Prezentowany powyżej obraz dotyczący wilgotności gleby tworzony jest przez EUMETSAT H-SAF (Satelitarne Centum Aplikacyjne dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej).
Stan wód w większości rzek Polski kształtuje się obecno na poziomie wód niskich i średnich. Jednak na południu kraju w górnym dorzeczu Odry i Wisły stany dopływów nogą przekraczać lokalnie stany alarmowe.
W ciągu najbliższych dni na górnej Odrze stan wody będzie miał tendencję wzrostu z przekroczeniem lokalnie stanów alarmowych. Na Odrze skanalizowanej prognozowane są wzrosty stanów do strefy wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Stan wody środkowej Odry swobodnie płynącej będzie ulegał wahaniom z tendencją wzrostową, w strefie wody średniej.
Na górnej Warcie do zbiornika Jeziorsko prognozowane są głównie wzrosty stanów wody. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko, aż do ujścia rzeki występować będą głównie wzrosty stanów wody, lokalnie w odcinku ujściowym stabilizacja i niewielkie spadki. Na dopływach Warty prognozowane są głównie wzrosty stanów wody, lokalnie stabilizacja i spadki. Możliwe są także wahania stanów wody wywołane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych oraz alarmowych włącznie na górnej Warcie i jej dopływach.
Opracowano na podstawie IMGW