Oprysk ostatniej szansy

Zachwaszczenie wtórne kukurydzy jest problemem pojawiającym się coraz częściej.

W tym roku udział kukurydzy w strukturze zasiewów jest bardzo duży. Przyczyniła się do tego opóźniona wiosna, która spowodowała rezygnację z roślin jarych, wymagających wcześniejszego siewu. – Rośliny te słabo rosną i mało zacieniają glebę, dlatego grunt powinien być zabezpieczony przed zachwaszczeniem. Po wycofaniu środków SYMAZYNA i ATRAZYNA zastąpiono te preparaty TERBUTYLOZYNĄ, która wykazuje podobne działanie.

opryskSubstancja znajduje się w takich środkach jak: GUARDIAN MAX840 EC, LUMAX 537,5 SE ZEAGRAN 340 SE. Preparaty zabezpieczają grunt przed chwastami przez około pół roku, co chroni plantację przed zachwaszczeniem wtórnym. W rzeczywistości ten czas jest trochę krótszy, ale w zupełności wystarczy, aby kukurydza zacieniła międzyrzędzia – wyjaśnia agronom Krzysztof Świerek. Skuteczność działania TERBUTYLOZYNY jest uzależniona od uwilgotnienia gleby w czasie wykonywania zabiegu i przez pewien czas po zabiegu (nawet wtedy, kiedy oprysk stosujemy w fazie 4-6 liści kukurydzy). - Niekiedy stosuje się dawki dzielone preparatów. Dotyczą one takich herbicydów jak np. MAISTER 310 WG, MAISTER 31OD lub MILAGRO EXTRA 6 OD. Przyczyną stosowania dawek dzielonych jest mniejsze zużycie substancji czynnych przy zachowaniu takiej samej skuteczność zwalczania chwastów. Trzeba stwierdzić, że nie jest to działanie popularne w praktyce rolniczej, a mogłoby przynosić pewne oszczędności w gospodarstwie – podkreśla agronom.

Każda uprawa, im wcześniej jest odchwaszczana, tym daje większy plon. Jednak zdarza się, że nie ma możliwości wykonania zabiegu we właściwym terminie agrotechnicznym. Przyczyny są różne np. długotrwałe opady.

Zabiegi zwalczania chwastów w uprawach kukurydzy można maksymalnie opóźniać do 6-8 liścia. - W sytuacji, kiedy wystąpiła faza 10-12 liści chwastów, można użyć herbicydu MUSTANG 306 SE. Działanie tego preparatu jest powolne, początkowo występuje nawet brak objawów działania. Jeśli zauważymy, że nagle masowo pojawiają się chwasty, to dobre rezultaty daje zastosowanie środka np. BROMOTRIL 250 S.C. Ten preparat zawiera dwie substancje czynne: TERBUTYLOZYNĘ i substancję parzącą BROMOKSYNIL. Środek zwalcza tylko chwasty dwuliścienne.

Działanie jest widoczne już po kilku dniach, co pozwala kukurydzy wyprzedzić we wzroście chwasty i wygrać konkurencję w walce o światło – podsumowuje Krzysztof Świerek.

Na chwasty jednoliścienne i perz (jednak tylko w określanych odmianach) polecany jest preparat FOCUS ULTRA 100EC. - Nie powinno się zwlekać ze zwalczaniem chwastów w kukurydzy, ponieważ nigdy nie wiemy do końca, jak dany oprysk zadziała i wtedy nie ma już możliwości dokonania ewentualnej poprawki, bo kukurydza jest już zbyt wysoka i może przez herbicydy zostać uszkodzona – dodaje specjalista.

Do zwalczania dolistnego praktycznie prawie wszystkich chwastów można stosować następujące mieszaniny zbiornikowe herbicydów: LUMAX537,5SE-1,5 l/ha+ HECTOR 53,6 WG- 35 g/ha , LUMAX 537,5SE-1,5 l/ ha + MILAGRO 40 SC 0,5 l/ ha lub LUMAX 537,5SE -1,5 l/ ha + MAISTER 310 GW 30 g/ ha oraz ADENGO 315CS 0,2 l/ha+ TITUS 25 WG 30 g/ha. Jeżeli chwasty w kukurydzy zwalczane są późno, to należy używać sprawdzonych i dobrych jakościowo preparatów, ponieważ jest to oprysk ostatniej szansy.

Aneta Rzeźniczak

403ml milk

oprysk

Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: oprysk; ; kukurydzy; chwasty; zwalczania; można; zabiegu; chwastów; ostatniej; kukurydza; działanie; takich; preparat; możliwości; liści; ponieważ; krzysz;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »