Opłacalność zbóż jarych

znoza jar04Wchodzimy stopniowo w okres optymalnych terminów siewu zbóż jarych.

Bieżące tendencje cenowe sugerują, że w strukturze zasiewów zbóż jarych może zwiększyć się udział pszenicy. Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa druga połowa marca to optymalny okres siewu jęczmienia i owsa, na niektórych obszarach na południu i zachodzie kraju. Powoli rozpoczynać się będzie również optymalny termin siewu pszenicy jarej. Jeśli tylko pozwolą na to warunki pogodowe i polowe, w najbliższych dniach najpierw na południu kraju, a potem stopniowo coraz dalej na północ i wschód ruszą pełną parą siewy jarych. Część rolników już dawno podjęła decyzję o tym, jaki gatunek zboża zasieją na wiosnę. Decyzja może wynikać np. z zaplanowanego płodozmianu. Jednak część gospodarzy podejmowała taką decyzję, kierując się warunkami agrotechnicznymi i meteorologicznymi, ale również warunkami rynkowymi. Te z kolei w bieżącym roku faworyzują pszenicę, która w stosunku do innych gatunków zbóż jest obecnie bardzo droga. W okresie od drugiego tygodnia lutego do pierwszego tygodnia marca (11.02-10.03) wg danych ministerstwa rolnictwa pszenica paszowa była przeciętnie o 11% (102 zł/t) droższa od kukurydzy. To wyjątkowo korzystna sytuacja dla pszenicy. Zazwyczaj jest ona nieco tańsza niż kukurydza - w latach 2005-2012 przeciętnie prawie o 4%. W porównywalnym okresie w ubiegłym roku pszenica była droższa niż kukurydza, ale zaledwie o 2% (15 zł/t). Podobnie wygląda sytuacja z innymi gatunkami zbóż. W analizowanym okresie pszenica paszowa była np. przeciętnie o 18% (155 zł/t) droższa niż jęczmień paszowy.

Sytuacja rynkowa wskazuje na możliwy większy udział pszenicy w strukturze zasiewów zbóż jarych, choć nie wiadomo czy pozwolą na to warunki. Jeśli w najbliższym miesiącu okażą się niekorzystne, podobnie jak w ubiegłym roku - duża powierzchnia może być obsiana kukurydzą.

Źródło: WODR z Poznania

Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl

331ml milk

znoza jar04
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zbóż; pszenica; jarych; okresie; pozwolą; ubiegłym; podobnie; pszenicy; południu; również; sytuacja; część; paszowa; tygodnia; optymalny;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »