Opinia do projektu zmiany ustawy Prawo łowieckie

dzikW związku z przesłanym drogą mailową z Kancelarii Prezydenta RP projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz założeń do projektu, autorstwa Pana Sławomira Izdebskiego – Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który został zaprezentowany na zebraniu sekcji „Wieś, rolnictwo” NRR w dniu 7 lutego 2017 roku – Zarząd KRIR zgłosił uwagi ogólne do ww. projektu.

Zaproponowane przepisy projektu wybiórczo i fragmentarycznie nowelizują ustawę Prawo łowieckie skupiając się tylko i wyłącznie na likwidacji Polskiego Związku Łowieckiego i utworzeniu w to miejsce Narodowej Rady Gospodarki Łowieckiej, co ma mniejsze znaczenie dla rolników a tym samym dla samorządu rolniczego.

Projekt nie odnosi się w ogóle do najważniejszych dla rolników spraw, jak: szacowania szkód przez niezależne podmioty, Funduszu odszkodowawczego ze źródłem finansowania również z budżetu państwa.

Proponowane przepisy nie zawierają nawet wzmianki dotyczącej poszanowania własności ziemi rolników, wpływu środowiska rolniczego na tworzenie obwodów, w tym wypowiadania umów dzierżaw kołom łowieckim na wniosek rolników. Nie zawiera również i nie reguluje wpływu środowiska rolniczego na wielkość populacji zwierzyny.

Ponadto projekt zawiera wiele niespójności - sam tytuł projektu brzmi projekt ustawy o zmianie ustawy z 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie a założenia do projektu mają tytuł „Założenia do projektu ustawy o narodowej gospodarce łowieckiej” chociaż w treści traktują o zmianie ustawy Prawo łowieckie.

W załączeniu przekazano również opinię do ww. projektu Nadzwyczajnej Komisji Problemowej Krajowej Rady Izb Rolniczych ds. opracowania propozycji rozwiązań dotyczących strat w rolnictwie spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne, ubezpieczeń rolnych, szkód łowieckich i ustroju rolnego. 

Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaopiniował projekt omawianej ustawy negatywnie

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

dzik
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ustawy; projektu; łowieckie; ; rolników; projekt; rolniczych; zmianie; również; zmiany; krajowej; narodowej; szkód; zawiera; związku; zarząd; tytuł; przepisy; rolnicze;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »