Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, podzielając zaniepokojenie rolników województwa lubelskiego, skutkami nadmiernej populacji dzików, rozprzestrzenianiem się choroby ASF oraz niezadowalającymi efektami odstrzału prowadzonego przez koła łowieckie, wystąpił w dniu 19 lipca 2016 r. pismem znak KRIR/MR/W/958/2016 do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wykonanie zarządzonego w lutym 2016 roku (Dz.U.2016.229 z dnia 2016.02.24), odstrzału sanitarnego dzików we wschodnich województwach Polski.
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że odstrzał sanitarny dzików realizowany jest zgodnie z rozporządzeniem i bedzie prowadzony do osiągnięcia gęstości populacji dzików na poziomie 0,5 osobnika/km2, co ma na celu ograniczenie dalszego szerzenia się choroby, nie prowadzi jednak do całkowitej eliminacji tych zwierząt ze środowiska naturalnego, a jedynie do zmniejszenia ich zagęszczenia na danym terenie.
Należy zauważyć, że odstrzał samiterny jest jednym ze środkó administracyjnych przewiidzianych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1539, z późn. zm.) do likwidowania chorób zakaźnyxh zwierząt, i nie jest elementem planowej gospodarki łowieckiej.
Kwestie związane z realizacją planów łowieckich, w tym również wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, w tym dziki jest uregulowana w ustawie z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. z 2015 r. poz. 2168) oraz aktach wykobnawczych do tej ustawy. Ww. przepisy szczegółowo regulują również kto i na jakich zasadach może wykonywać polowania oraz określają jaki rodzaj broni i pocisków ma być do takich polowań użyty.
- Małgorzata Ramatowska
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl