Odstępstwo rolne dopuszcza możliwość zasiewu materiału uzyskanego przez rolnika z własnego zbioru odmiany prawnie chronionej bez pisemnej zgody hodowcy.
Odstępstwo rolne jest związane z ochroną prawną odmian roślin. Jeśli dana odmiana jest objęta ochroną wyłącznego prawa przez hodowcę, to tylko ten hodowca lub osoba, firma, posiadająca jego pisemne zezwolenie - licencję, ma prawo wytwarzać, rozmnażać, przygotowywać do rozmnażania, oferować do sprzedaży, sprzedawać lub zbywać w inny sposób, eksportować, importować i przechowywać materiał siewny tej odmiany. Dla rolnika oznacza to, że odmianę prawnie chronioną może wysiewać tylko jako materiał kwalifikowany, a jedyny wyjątek stanowi właśnie odstępstwo rolne.
Z tego obowiązku zwolnione są gospodarstwa rolne, których posiadana powierzchnia gruntów rolnych (własne + dzierżawy) nie przekracza 10 ha, (grunty rolne: grunty orne, nieużytki, odłogi, pastwiska, łąki, użytki zielone, sady, stawy, grunty pod budynkami (z wyjątkiem mieszkalnych).
Natomiast gospodarstwa powyżej 10 ha zobowiązane są corocznie w okresie wiosennym i jesiennym składać informację do AGNAS.
Obowiązek i zakres uiszczania opłaty za siew ze zbioru w ramach odstępstwa rolnego zależy od posiadanej powierzchni gruntów rolnych (grunty własne oraz dzierżawy pisemne lub ustne) i dotyczy:
- posiadaczy gruntów rolnych o pow. 10-25 ha – obowiązuje opłata tylko za odmiany ziemniaka, chronione na poziomie krajowym (PL) i wspólnotowym (UE) (wykazać należy odmiany z ZAŁĄCZNIKÓW nr 1 i 3),
- posiadaczy gruntów rolnych o pow. 25-30 ha – obowiązuje opłata za odmiany ziemniaka, chronione w PL i UE oraz za odmiany innych gatunków chronionych w PL (wykazać należy odmiany z ZAŁĄCZNIKÓW nr 1, 2 i 3),
- posiadaczy gruntów rolnych o pow. 30 ha i więcej – obowiązuje opata za odmiany ziemniaka, chronione w PL i UE oraz za odmiany innych gatunków chronionych w PL i UE (wykazać należy odmiany z ZAŁĄCZNIKÓW nr 1, 2, 3, 4).
Formularz AGNAS – wiosna (wersja PDF); Załącznik nr 1 do formularza AGNAS Załącznik nr 2 do formularza AGNAS |
|||
|
|
Opłatę za skorzystanie z odstępstwa rolnego należy uiścić w terminie 30 dni od daty siewu! Dotyczy to odmian chronionych na poziomie krajowym, takich jak:
|
|
|
|
|
- pszenżyto
- rzepak
- rzepik
- wyka siewna
- żyto
- ziemniak
- soja (od 11.07.2017 r.)
Dla odmian chronionych na poziomie wspólnotowym: niezwłocznie, ale nie później niż do 30 czerwca roku gospodarczego, w którym siew ze zbioru miał miejsce!
Do grupy tej należą:
- ciecierzyca pospolita
- bobik
- groch zwyczajny
- koniczyna aleksandryjska
- koniczyna perska
- lucerna siewna
- łubin żółty
- wyka siewna
- jęczmień
- kanar
- owies
- pszenica
- pszenica orkisz
- pszenica twarda
- pszenżyto
- ryż
- żyto
- ziemniak
- len oleisty (z wyłączeniem lnu włóknistego)
- rzepak
- rzepik
Źródło – AGNAS Leszno.
Opracowanie: Iwona Czerniak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/