Odsłonięcie tablicy w Dziekanowicach

W dniu 17czerwca br. w Dziekanowicach odsłonięta została tablica upamiętniająca pobyt Wincentego Witosa na Dziekanowickiej Ziemi. Mąż Stanu, trzykrotny Premier II Rzeczypospolitej, współtwórca Niepodległego Państwa Polskiego spotkał się z rolnikami Dziekanowic i okolic dwukrotnie: w roku 1922 i 1927. Ten wybitny działacz ruchu ludowego przyjechał do serca Wielkopolski, do rolników, by ich umocnić w tym co robią: „Tyle Polski, ile polskiej ziemi w rękach chłopów”.

1

 

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poprzedziła msza św. w kościele pw. Św. Anny i św. Wawrzyńca w Skansenie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pomysł upamiętnienia wizyt Wincentego Witosa w Dziekanowicach zrodził się podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Ludowego.

2

 

Odsłonięcia Pamiątkowej tablicy dokonali Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Stanisław Kalemba – były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i były poseł na Sejm RP, Andrzej Łozowski – Wójt Gminy Łubowo, Jerzy Berlik – Wicestarosta Gnieźnieński oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej Wincentego Witosa w Dziekanowicach – Janusz Winiarski i Honorowy Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Gnieźnieńskiego – Tadeusz Stachowiak.

Pod tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów w biało czerwonych barwach, które podkreśliły doniosłość uroczystości. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na Festyn Ludowy „Zielono mi” zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Powiat Gnieźnieński, Gminę Łubowo i Sołtysa Dziekanowic.

3

 

M. Ceglarek


 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; dziekanowicach; tablicy; odsłonięcie; wincentego; witosa; pamiątkowej; polskiego; ludowego; tablicą; delegacje; stachowiak. pod; tadeusz; gnieźnieńskiego; powiatu; stronnictwa; prezes; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »