Odpowiedź resortu rolnitwa na wniosek KRIR o wydłużenie okresu spłaty raty kredytu preferencyjnego

traktor.jpgW związku z pismem Zarządu KRIR z dnia 4 stycznia br. w sprawie wydłużenia z 7 dni do 30 dni dodatkowego okresu spłaty rat kapitału kredytów preferencyjnych z zachowaniem dopłat do oprocentowania tych kredytów, resort rolnictwa poinformował, że preferencyjne kredyty na inwestycje w rolnictwie uruchamiane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. Nr 22, poz.121 z późn. zm.) udzielane są przez banki ze środków własnych.
 
 
 
Warunkiem uzyskania preferencyjnego kredytu jest zobowiązanie się kredytobiorcy m. in. do spłaty rat kredytu wraz z odsetkami W terminach ustalonych w umowie kredytu. Brak spłaty odsetek lub raty kredytu powoduje, że zadłużenie jest traktowane jako przeterminowane, od którego banki pobierają dodatkowe odsetki.
 
Należy podkreślić, że odsetki od udzielonych kredytów stanowią dochód banków. A zatem zaproponowane wydłużenia z 7 dni do 30 dni dodatkowego okresu spłaty rat kapitału kredytów preferencyjnych może okazać się niekorzystne dla kredytobiorców, którzy będą ponosili dodatkowe koszty związane z zadłużeniem przeterminowanym za 30-dniowy okres opóźnienia w obsłudze kredytu.


Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi poinformowało, że zgodnie z obowiązującymi warunkami i zasadami udzielania kredytów z dopłatą ARiMR do oprocentowania w okresie objętym umową kredytu bank na wniosek kredytobiorcy może:

  • zastosować prolongatę spłaty rat kapitału i odsetek,
  • wydłużyć okres kredytowania poza przewidziany w umowie kredytu, ale nie przekraczający maksymalnego okresu spłaty kredytu właściwego dla danej linii kredytowej,
  • wydłużyć okres kredytowania z przekroczeniem maksymalnego okresu spłaty kredytu właściwego dla danej linii kredytowej o nie więcej niż trzy lata - w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych, losowych i niezawinionych przez kredytobiorcę okoliczności uniemożliwiających terminową spłatę kredytów takich jak np. udokumentowany brak zapłaty za dostarczone produkty rolne.

Redaktor: Katarzyna Kuznowicz   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

traktor
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: spłaty; kredytu; okresu; kredytów; kapitału; wniosek; oprocentowania; odpowiedź; preferencyjnych; dodatkowe; właściwego; umowie; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »