20 lipca br. odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu odbudowy gospodarstw rolnych po ASF. Na samym początku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował o rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w Polsce i w Europie (Niemcy, Słowacja). W związku z tym Minister polecił opracowanie nowego planu, który ma skutecznie walczyć z ASF. Następnie przedstawione zostały nowe założenia programu, które będą dotyczyły zarówno tych instrumentów finansowych, które już były stosowane oraz nowych rozwiązań, które mają służyć rolnikom skutecznie zwalczyć walkę z ASF w naszym kraju. Nowe rozwiązania pomocy przedstawił Główny Lekarz Weterynarii dr Mirosław Welz. W skład zespołu, który opracował program odbudowy gospodarstw po ASF wchodzili przedstawiciele: departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej.
Podczas konferencji zostały przedstawione 3 filary wsparcia w ramach programu odbudowy gospodarstw po ASF.
- Pierwszy filar programu odbudowy gospodarstw po ASF to wsparcie bioasekruacji, zarówno w zakresie dofinansowania zadań inwestycyjnych (np. budowa niecek dezynfekcyjnych czy też budowa ogrodzeń, które uniemożliwiają dostęp zwierząt dzikich, ograniczają dostęp ludzi i pojazdów w miejsca gdzie przebywają zwierzęta, gdzie jest składowana pasza i ściółka.
- Drugim filarem i to najważniejszym według Głównego Lekarza Weterynarii jest pomoc bezpośrednia, która wyrówna ceny w sprzedaży zwierząt z objętych ograniczeniami (tj. strefa czerwona i różowa). Cena trzody ze stref jest znacznie niższa od stawek rynkowych. Na podstawie analizy ceny rynkowej po złożeniu wniosków przez pokrzywdzonych rolników (również będzie możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), straty będą wyrównywane. Pomoc będzie dotyczyła całego kraju i obszarów dotkniętych ASF.
- Trzeci filar to odbudowa gospodarstw, które utraciły zdolność prowadzenia produkcji w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy mogą otrzymać nieoprocentowaną pomoc w wysokości od 50 tys. zł do 1,5 mln zł na okres 10 lat (w zależności od wielkości gospodarstwa) na wznowienie produkcji, zakup prosiąt, pasz jak i innych niezbędnych elementów koniecznych do uruchomiania produkcji w tych gospodarstwach.
Dodatkowym elementem programu odbudowy gospodarstw po ASF jest promocja w obrocie detalicznym oraz wsparcie dla rolników, małych i średnich gospodarstw.
Na zakończenie Minister zapewnił o wzmocnieniu ilości laboratorium Inspekcji Weterynaryjnej tak, aby mogły działać sprawniej. W przeciągu 3 miesięcy ma powstać laboratorium w województwie łódzkim – w kuluarach mówi się o miejscowości Piotrków Trybunalski.
Wielkopolska Izba Rolnicza jako samorząd rolniczy, który jest ustawowym reprezentantem rolników wielokrotnie wnioskowała do Ministra jak również Komisji Europejskiej o wprowadzenie dopłat wyrównawczych dla poszkodowanych rolników w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wzmocnienie bazy diagnostycznej Inspekcji Weterynaryjnej w celu zapewnienia szybkiego wykrywania choroby.
Poniżej przedstawiamy niektóre tylko z naszych wielu wystąpień i interwencji w związku z zapobieganiem oraz zwalczaniem skutków ASF w Wielkopolsce.
Źródło: dostępne u autora
Aleksander Poznański
Kontakt z autorem: a.poznanski@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/