Artykuł o Tematyce Ekologicznej Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym - skuteczna czy nie?

Na takie pytania miało odpowiedzieć webinarium Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym” , które przeprowadzono 4 listopada.

Głównym wykładowcą była prof. Jolanta Kowalska z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. Pani profesor jest związana z rolnictwem ekologicznym od początków wprowadzenia tego systemu w Polsce. Obecnie nadzoruje także badania środków ochrony roślin umieszczonych na liście dopuszczonych do stosowania w RE.

W roku 2019 wydana została przez CDR Oddział w Radomiu broszura jej autorstwa „Środki ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym”. Broszura cieszyła się dużym powodzeniem, nakład niemal się wyczerpał. W wyniku dyskusji z uczestnikami webinarium postanowiliśmy wydać zaktualizowaną wersję, uzupełnioną o tabele najczęściej występujących agrofagów w poszczególnych uprawach i metod ich zwalczania , a także wykaz metod niechemicznych oraz ich skuteczność.

Od metod nie chemicznych rozpoczęła webinarium Pani Profesor. Metody te są uważane za mało skuteczne, a stanowią podstawę i bazę w każdym programie ochrony, niezależnie od systemu produkcji-zarówno w konwencjonalnym jak integrowanym czy ekologicznym. Podano przykład kiły kapustnych – w zasadzie nie ma preparatów do ochrony, natomiast główną metodą zwalczania jest odpowiedni płodozmian z odpowiednio długim następstwem krzyżowych.
Następnie scharakteryzowano najczęściej używane grupy preparatów, ich skuteczność i zasady stosowania.

Chwasty to problem, który dotyka wszystkich rolników ekologicznych. W rolnictwie ekologicznym dopuszczamy pewną ilość chwastów, występujących na poziomie nie wpływającym istotnie na plon upraw. Najistotniejszą metoda kontroli jest zwalczanie mechaniczne , dysponujemy już coraz doskonalszymi maszynami do pielęgnacji upraw.

Do pobrania:

Broszura

Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: roślin; rolnictwie; ekologicznym; ochrona; ochrony; webinarium; także; broszura; najczęściej; występujących; zwalczania; ochrony; ; skuteczna; systemu; następstwem; natomiast; długim; odpowiedn;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »