Na takie pytania miało odpowiedzieć webinarium Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym” , które przeprowadzono 4 listopada.
Głównym wykładowcą była prof. Jolanta Kowalska z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. Pani profesor jest związana z rolnictwem ekologicznym od początków wprowadzenia tego systemu w Polsce. Obecnie nadzoruje także badania środków ochrony roślin umieszczonych na liście dopuszczonych do stosowania w RE.
W roku 2019 wydana została przez CDR Oddział w Radomiu broszura jej autorstwa „Środki ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym”. Broszura cieszyła się dużym powodzeniem, nakład niemal się wyczerpał. W wyniku dyskusji z uczestnikami webinarium postanowiliśmy wydać zaktualizowaną wersję, uzupełnioną o tabele najczęściej występujących agrofagów w poszczególnych uprawach i metod ich zwalczania , a także wykaz metod niechemicznych oraz ich skuteczność.
Od metod nie chemicznych rozpoczęła webinarium Pani Profesor. Metody te są uważane za mało skuteczne, a stanowią podstawę i bazę w każdym programie ochrony, niezależnie od systemu produkcji-zarówno w konwencjonalnym jak integrowanym czy ekologicznym. Podano przykład kiły kapustnych – w zasadzie nie ma preparatów do ochrony, natomiast główną metodą zwalczania jest odpowiedni płodozmian z odpowiednio długim następstwem krzyżowych.
Następnie scharakteryzowano najczęściej używane grupy preparatów, ich skuteczność i zasady stosowania.
Chwasty to problem, który dotyka wszystkich rolników ekologicznych. W rolnictwie ekologicznym dopuszczamy pewną ilość chwastów, występujących na poziomie nie wpływającym istotnie na plon upraw. Najistotniejszą metoda kontroli jest zwalczanie mechaniczne , dysponujemy już coraz doskonalszymi maszynami do pielęgnacji upraw.
Do pobrania:
Broszura
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/