W sali konferencyjnej Folwarku Nadawki 12 grudnia już po raz 7 odbyło się Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej V kadencji.
W obradach wzięło udział 24 delegatów oraz zaproszeni goście min.: Bohdan Paszkowski- Wojewoda Podlaski, Stefan Krajewski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Grzegorz Piekarski- z-ca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Adam Mariusz Niebrzydowski- p.o. Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Jadwiga Zabielska- Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku, Janina Mironowicz- Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, Alicja Anuszkiewicz- Zastępca dyrektora wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Barbara Sołoniewicz- zastępca dyrektora KRUS w Białymstoku.
Na spotkaniu podsumowano bieżącą działalność Izby, omówiono plan budżetu na rok 2017r.
Głos zabrał Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, który na pytanie zgromadzonych wyjaśniał jak doszło do konieczności zorganizowania referendum w sprawie lotniska regionalnego i ile będzie to kosztować.
Stefan Krajewski wyjaśniał też powody trwającego właśnie procesu inkorporacji do PKS Białystok pozostałych czterech spółek podległych samorządowi województwa podlaskiego, czyli PKS Suwałki, PKS Łomża, PKS Siemiatycze i PKS Zambrów.
- Rozmowy o połączeniu wszystkich spółek trwają od początku roku. Naszym zdaniem pozwoli to na zredukowanie kosztów, wydatków. Rozmawialiśmy na ten temat ze związkowcami, ale nie chcąc doprowadzić do upadłości tych spółek, do pozbawienia możliwości transportu wiele mniejszych miejscowości w regionie – musieliśmy się na to zdecydować – podkreślał Stefan Krajewski. Wyjawił też nową nazwę pod jaką ma funkcjonować spółka powstała z inkorporacji – Podlaska Komunikacja Samochodowa NOWA S.A.
W czasie spotkania poruszano także kwestie wykorzystania środków z RPO. Marszałek Krajewski zapewniał, że środki z PROW są wykorzystywane sprawnie, jak przypomniał podpisano już 103 umowy na przebudowy dróg lokalnych. A że w niektórych przypadkach udało się uzyskać oszczędności – dzięki temu będą uruchamiane kolejne działania. Kolejna dobra wiadomość – po Nowym Roku mają już być uruchomione środki na targowiska lokalne – ma ich być 10-12.
Grzegorz Piekarski- zastępca Dyrektora RDOŚ - poinformował delegatów, iż RDOŚ w Białymstoku wydała zarządzenia w sprawie odstrzału bobrów. Ponad dwa tysiące bobrów może być odstrzelonych w ciągu trzech lat na terenie działania Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku i Suwałkach. Odstrzały będzie realizował Polski Związek Łowiecki (PZŁ). Zgodnie z rozporządzeniami, mogą być one prowadzone od 1 października do 28 lutego przez trzy lata.
Głównym powodem planowanych odstrzałów są rosnące z roku na rok wysokości odszkodowań za niszczone przez bobry groble, stawy rybne, podtapiane grunty i zalane uprawy. Północno-wschodnia Polska należy do regionów, gdzie bobrów jest najwięcej w kraju. Wypłaca się tam też największe odszkodowania z powodu działalności tych zwierząt.
G. Piekarski podkreślił, że bobry będą mogły być odstrzeliwane w miejscach, gdzie wywołują najwięcej konfliktów. W miejscach, gdzie powodowane są przez nie największe straty. Tam, gdzie uszkodziły wały przeciwpowodziowe czy urządzenia melioracyjne. Miejsca te mają być wskazywane w konsultacjach, np. z Regionalną Radą Ochrony Przyrody.
Jadwiga Zabielska Dyrektor Agencji Rynku Rolnego podsumowała m.in. działalność wygaszania produkcji mlecznej w regionie. Poinformowała, iż w związku z wykorzystaniem pełnej puli środków (150 mln EUR) przeznaczonych na ograniczenie produkcji mleka, Komisja Europejska dla wniosków złożonych na II okres ograniczenia określiła współczynnik przydziału, który wynosi 0,12462762.
Ogłoszenie przez Komisję Europejską współczynnika przydziału oznacza jednocześnie, że składanie wniosków na następne okresy ograniczenia nie jest możliwe.
Zatem terminy określone w art. 2 RDK (UE) 2016/1612 dla pozostałych okresów ograniczenia, nie mają już zastosowania.
Barbara Sołomiewicz- z-ca Dyrektora KRUS przekazała min. informację, iż rolnicy mogą ubezpieczyć w KRUS swoje dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków, o obniżonym od 1 października 2017r. wieku emerytalnym. W myśl ustawy, kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat. Poinformowała też delegatów PIR, iż od 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1066), dotycząca trybu i formy wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Ustawa jako zasadę wprowadza elektroniczną formę zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, niemniej przewiduje również ich papierową formę. Od 1 stycznia 2018 r. dla ubezpieczonego w KRUS rolnika zaświadczenie lekarskie będzie wystawione już tylko w formie elektronicznej. W takim przypadku ubezpieczony nie będzie musiał składać wniosku o przyznanie prawa do zasiłku chorobowego, bowiem elektroniczne zaświadczenie lekarskie wpłynie do KRUS.
Janina Mironowicz zabrała głos w temacie dotyczącym środków unijnych, z których w najbliższym czasie będzie można skorzystać.
Spotkanie zakończyło się wspólnym łamaniem opłatka i złożeniem życzeń świątecznych.
.
Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl