Grypa ptaków – działania Głównego Lekarza Weterynarii

Foto. Gęsi

Foto. Gęsi

Po potwierdzeniu 3 grudnia 2016 r. w godzinach wieczornych i ogłoszeniu 4 grudnia wystąpienia pierwszego w 2016 r.  ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w stadzie gęsi, Główny Lekarz Weterynarii podjął kolejne działania informacyjne:

  • 5 grudnia br. poinformował, w specjalnie do tego celu przeznaczonym systemie, o wystąpieniu w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 wszystkie władze weterynaryjne państw członkowskich tej organizacji.
  • Dodatkowo przekazał informacje o podjętych działaniach zgodnie z wymaganiami Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).
  • Na bieżąco prowadzi korespondencję z krajami, z którymi podpisane są odpowiednie porozumienia weterynaryjne oraz krajami sąsiadującymi z Polską, aby uzyskać minimalizację restrykcji w obrocie drobiem i jego produktami.
  • Do dziś wysłał stosowne informacje do władz weterynaryjnych Białorusi, Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Tajwanu oraz Ukrainy.
  • Na bieżąco zawiadamia właściwe władze weterynaryjne o aktualnym stanie epizootycznym Polski w zakresie HPAI oraz o działaniach polskich służb weterynaryjnych, które mają na celu kontrolę sytuacji.

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Grypa ptakow dzialania Glownego Lekarza Weterynarii 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: grudnia; republiki; weterynarii; działania; weterynaryjne; zwierząt; podtypu; (hpai); zjadliwej; informacje; władze; wysoce; działaniach; zdrowia; ptaków; ptaków; lekarza; bieżąco;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »