OSP nie tylko gasi

OSP nie tylko gasi O tym, że zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, to nie tylko walka z żywiołami przekonywali dziś w Warszawie organizatorzy XV Ogólnopolskiego Konkursu Radiowego „Strażacy ochotnicy – nie tylko gaszą” oraz XVII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Nasza straż pożarna”.

W podsumowaniu tegorocznych edycji uczestniczył minister Stanisław Kalemba, który wręczył nagrodę specjalną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janowi Stępniowi z redakcji Polskiego Radia Kraków, za reportaż „Dar serca, dar życia”. Pierwszą nagrodę Prezesa ZG ZOSP RP przyznano Agnieszce Czyżewskiej z redakcji Polskiego Radia Lublin za reportaż „Strażackie drzewo rodziny Drążkiewiczów”.

Minister Kalemba pogratulował zarówno bohaterom jak i autorom wszystkich reportaży. Zwracając się do dziennikarzy szef resortu rolnictwa powiedział: – Gdyby nie Państwa praca i sięganie do zagadnień związanych z życiem wsi, nie mielibyśmy możliwości, aby docenić wspaniałą służbę, jaką wykonują strażacy zarówno ochotniczej jak i państwowej straży pożarnej. i cytując wielkopolskich strażaków dodał: – Chcesz mieć dach nad głową wspieraj straż ogniową.

Spotkanie było okazją do zwrócenia uwagi na wyjątkowy charakter OSP jako organizacji kształtującej życie społeczne na obszarach wiejskich. Jak podkreślali organizatorzy wydarzenia każdy sposób promowania takiej działalności jest niezmiernie istotny, szczególnie w kontekście bezinteresownej pracy strażaków z OSP, którzy za swoją społeczną pracę mogą liczyć jedynie na wdzięczność ludzi.

Wielokrotnie podkreślano także doskonale prowadzoną współpracę między OSP a Państwową Strażą Pożarną. Zarówno na co dzień, jak i przy okazji wspólnych akcji społecznych mających na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z wypalania traw czy też zapobieganie zatruciom czadem.

Stanisław Kalemba zauważył, że tego typu wydarzenia, to doskonała okazja do ukazania OSP jako organizacji zajmującej się nie tylko gaszeniem pożarów i walką z żywiołami, lecz także kształtującej życie społeczne na obszarach wiejskich. – To ukazanie aspektu społecznego działalności straży oraz jej rodzinnego charakteru – powiedział minister i dodał: – Działalność OSP, to służba nie tylko dla ratowania mienia, zdrowia i życia ludzi, lecz także dodatkowa działalność kulturalna i kształtowanie od ponad 150 lat patriotycznych postaw wśród lokalnej społeczności.

Oba konkursy organizowane są przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Radiowy we współpracy z Polskim Radiem S.A., natomiast fotograficzny wspólnie ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Małopolskim Oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa w Krakowie. Inicjatywy mają na celu propagowanie misji i idei ochotniczego pożarnictwa, ciekawe ukazanie szerokiego spektrum działalności jej członków oraz zwrócenie uwagi na różnorodną i ofiarną działalność 700-tysięcznej rzeszy strażaków ochotników, ich udział w akcjach ratowniczych, szkoleniach, życiu lokalnych społeczności, propagowaniu kultury i oświaty, a także podtrzymywaniu tradycji i historii.

Galeria zdjęć:

125ml milk

OSP nie tylko gasi width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; straży; także; zarówno; rolnictwa; działalność; strażaków; działalności; reportaż; rozwoju; nagrodę; redakcji; polskiego; obszarach; państwowej; org;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »