ODRZAŃSKA SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA

Spółdzielnie socjalne są dobrym rozwiązaniem na aktywizację osób z obszarów wiejskich. Poniżej przedstawiamy Państwu przykład pozytywnego działania spółdzielni działającej już 5 lat.

Odrzańska Spółdzielnia Socjalna powstała w 2010 r. z inicjatywy pięciu niepełnosprawnych osób, które chciały aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym lokalnego środowiska.
Powstała Spółdzielnia jest owocem wspólnego projektu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Skarpa” oraz Stowarzyszenia „Przystań” w Krośnie Odrzańskim, które pomogły niepełnosprawnym w stawianiu pierwszych kroków na otwartym rynku pracy.
Prezesem Spółdzielni od samego początku jest Justyna Kiwert,J.Kiwetr M a jej zastępcą Grzegorz Ślebioda. Czynny udział w działaniu Spółdzielni ma zarazem członek i pracownik Krzysztof Wieczorek, a także wolontariusze i osoby z niepełnosprawnością, które uczestniczą w treningach zawodowych w ranach projektu.
Nasza Spółdzielnia została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w marcu 2010 r. i stanowi podmiot ekonomii społecznej. Jesteśmy założycielami, pracownikami i członkami Spółdzielni. Prowadzimy działalność statutową, polegającą głównie na realizacji doniosłych społecznie celów, takich jak tworzenie więzi międzyludzkich oraz reintegracji społecznej i zawodowej. Spółdzielnia podejmuje działania mające za przedmiot odbudowania i podtrzymania u członków spółdzielni umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej oraz pełnieniu ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu, a także działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku lokalnym.
Spółdzielnia oferuję szereg usług od informatyczno- poligraficznych po sprzątające. Jesteśmy otwarci jednak na poszerzanie swojej oferty usługowej. Głównym celem naszej działalności jest utrzymanie swoich miejsc pracy a także prowadzenie działalności społecznej i oświatowej na rzecz swoich członków i środowiska lokalnego. W tej chwili największym zainteresowaniem cieszą się usługi sprzątające, takie jak: pranie dywanów i tapicerki samochodowej, sprzątanie klatek schodowych we wspólnotach mieszkaniowych.
Jeszcze nie tak dawno jako osoby z niepełnosprawnością nie mieliśmy łatwej sytuacji, ale wzięliśmy sprawy w swoje ręce i dziś tworzymy prężnie działającą Spółdzielnię. Idziemy w dobrym kierunku bo udaję nam się utrzymać na trudnym rynku pracy, zamierzamy się rozwijać, pozyskiwać nowych klientów i realizować misję.
Wsparcie i pomoc otrzymujemy z Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Integracja”, Stowarzyszenia „Przystań” oraz Starostwa i podległego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Od dwóch lat aktywnie współpracujemy z PCPR prowadząc treningi zawodowe dla osób z niepełnosprawnością w ramach projektu. Uczymy ich pracy na otwartym rynku, wprowadzamy do lokalnego środowiska.  Współpraca daje nam dużo satysfakcji, możliwość wyjścia do ludzi, wykazania się swoimi zdolnościami. A jeżeli przy okazji pomożemy chociaż jednej osobie daje nam to dużo radości i poczucia przydatności w społeczności lokalnej. Również w ramach projektu w 2012 roku prowadziliśmy Klub Mądrej Sowy , który skierowany był do dzieci w wieku od 5 do 12 lat. W Klubie prowadzone były zajęcia z różnych dziedzin edukacji. Było to nowe doświadczenie dla nas wszystkich.

Aby działalność Odrzańskiej Spółdzielni Socjalnej w pełni się rozwinęła musi się powiększyć grono jej klientów i ilość wykonywanych usług. Mogłyby to być różnego szczebla urzędy,  spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły w ramach odpowiedzialnych społecznie zamówień i stosowania klauzul społecznych. Rozwój takich podmiotów jak spółdzielnie socjalne spowoduje przecież powstawanie kolejnych miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a nie wzbogacanie się komercyjnych firm.spółdzielnia OSS
Dlatego też osobom prywatnym i instytucjom gorąco polecamy korzystanie z naszych usług.
Dane teleadresowe: Odrzańska Spółdzielnia Socjalna
ul. Piastów 10 e, 66-600 Krosno Odrzańskie
tel. 695 574 841, e-mail: biuro.spoldzielni@wp.pl, strona internetowa: www.krosno-spoldzielnia.za.pl
godziny otwarcia: 9.00-15.00 pon. – pt.

 

 


Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

J Kiwetr M 246x300
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: spółdzielnia; spółdzielni; stowarzyszenia; osób; także; działania; ramach; socjalna; które; miejsc; życiu; aktywnie; swoich; lokalnego; działalności; społeczności; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »