Na dopłaty w 2015 roku agencja ma ponad 3, 5 miliarda euro – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki na dzisiejszej konferencji prasowej.
– Po 10 latach doświadczeń w zakresie realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce odważnie zmieniłem zasady wsparcia finansowego – oświadczył M. Sawicki. – Chcę w tej perspektywie bardzo mocno postawić na finansowanie rodzinnych gospodarstw, małych i średnich, na dodatkowe wsparcie gospodarstw młodych rolników, a także na promocję rolników aktywnych i rolników produkcyjnych. Tym celom przyporządkowane są oba filary Wspólnej Polityki Rolnej, zarówno zmiany w dopłatach bezpośrednich, jak i zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Od 16 marca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie.
– Podstawowym terminem jest termin od 16 marca do 15 maja, wnioski złożone po 9 czerwca nie zostaną rozpatrzone.
Na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o:
-płatności bezpośrednie
-płatności powierzchniowe PROW 2007-2013 (kontynuacyjne) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań:
- płatności ONW,
- płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- płatności ekologiczne,
- pomoc na zalesianie.
Cele nowego systemu płatności bezpośrednich w Polsce: to szczególne wsparcie aktywnych, małych i średnich gospodarstw, które mają szanse na rozwój w warunkach globalizacji rynków, a także wsparcie produkcji zdrowej żywności wysokiej jakości, restrukturyzacja i modernizacja sektora rolno-żywnościowego. Od aktywności rolnika zależy wysokość dopłat. Płatność podstawowa (JPO + zazielenienie) wyniesie ok. 180 EUR/ha. Średnia płatność wyniesie ok. 243 EUR/ha, natomiast aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 EUR/ha.
Z uwagi na wiele zmian w wypełnianiu wniosków zachęcamy producentów rolnych do uczestniczenia w warsztatach i szkoleniach organizowanych przez LIR, LODR oraz LOR ARiMR.
Bliższe szczegóły znajdują się w prezentacji DO POBRANIA TUTAJ.
RED.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/