Marek Sawicki podpisał 1 października 2015 r. nowe rozporządzenie w sprawie sprzedaży bezpośredniej konsumentom niektórych przetworzonych przez rolników produktów. Dokonał tego podczas konferencji prasowej zorganizowanej w gospodarstwie Aliny i Justyny Paluch, położonym w Klimczycach Kolonii w gminie Sarnaki. To rozporządzenie reguluje zasady na jakich rolnicy będą mogli sprzedawać przetwarzane w swoich gospodarstwach produkty. A jak podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi, w ten sposób pojawia się szansa na dodatkowe dochody. Marek Sawicki przypomniał, że jednym z elementów rozszerzania możliwości sprzedaży bezpośredniej było podpisanie w maju przez Prezydenta RP ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Sygnowane przez ministra rolnictwa rozporządzenie zawiera rozszerzony katalog produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszczonych do sprzedaży bezpośredniej. Ponadto określone są w nim limity sprzedaży poszczególnych produktów, minimalne wymagania higieniczne. Nowe rozporządzenie dopuszcza w pewnych okolicznościach możliwość przekroczenia określonych limitów tygodniowej sprzedaży pod warunkiem, że zachowany zostanie roczny limit. Pozwala także na wprowadzenie tzw. sprzedaży zbiorczej, czyli sprzedaż przez jednego rolnika produktów wytwarzanych przez innego rolnika np. podczas tragów, festynów czy wystaw.
Z kolei prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross mówił o tym, że gospodarstwo pań Paluch korzystało z kliku rodzajów pomocy dostępnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 m.in. z "Modernizacji gospodarstw rolnych" czy "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej". Podkreślał też, że otrzymane wsparcie zostało bardzo dobrze wykorzystane i przyniosło imponujące efekty. W gospodarstwie działa bowiem tłocznia soków, a jej produkty trafiają do firmowego sklepiku, który znajduje się również na terenie gospodarstwa. – Prowadzona przez panie Paluch działalność to sukces, który się w dalszym ciągu się rozwija – mówił szef ARiMR. Zwrócił też uwagę na to, że doskonałe wyniki osiągane w gospodarstwie przekładają się na jego rozwój, a także są przykładem dla innych gospodarstw, że z pomocą unijnych środków można osiągnąć naprawdę wiele.
Wystąpień ministra i prezesa wysłuchało ok. 60 dziennikarzy różnych mediów - prasy, radia i telewizji. Zostali oni zaproszeni przez ARiMR na wyjazd studyjny, podczas którego mogli zobaczyć, jakie dotychczas efekty przyniosło wsparcie udzielone za pośrednictwem Agencji na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych, a także dowiedzieć się, jakie są zasady udzielania wsparcia na tego typu przedsięwzięcia w rozpoczynającym się 19 października naborze wniosków.
Następnie dziennikarze obejrzeli gospodarstwo Kazimierza Jastrzębskiego, położone w miejscowości Cielemęc.
Kazimierz Jastrzębski gospodaruje na powierzchni 34,55 ha. Zajmuje się przede wszystkim chowem i hodowlą trzody chlewnej, ale także produkcją roślinną. W gospodarstwie znajduje się 184 szt. trzody chlewnej, w tym 70 loch, zaś pozostałe sztuki to prosięta oraz warchlaki płci żeńskiej. Kazimierz Jastrzębski z sukcesem startował w organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwową Inspekcję Pracy konkursie na „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W regionie siedleckim jego gospodarstwo zajęło III miejsce. Kazimierz Jastrzębski ma doświadczenie w ubieganiu się o unijną pomoc rozdzielaną przez ARiMR. W 2009 r. oraz w 2011 r. złożył wnioski o przyznanie wparcia z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach PROW na lata 2007 - 2013 i otrzymał dofinansowanie, wykorzystując całą pulę środków na zakup maszyn oraz wyposażenia potrzebnego do prowadzenia hodowli trzody chlewnej. W tym roku planuje ubiegać się o przyznanie pomocy na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" finansowanej z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Wsparcie zostanie wykorzystane na modernizację budynków oraz wyposażenie chlewni. Pan Jastrzębski może liczyć na kontynuowanie swojego dzieła, jeden z jego synów deklaruje bowiem w przyszłości złożenie wniosku o ubieganie się o przyznanie ,,Premii dla młodych rolników”.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili dziennikarze, było 90-ha gospodarstwo Jarosława Dobrowolskiego we wsi Stany Małe. Struktura upraw podporządkowana jest hodowli bydła wysokomlecznego. Obecnie stado liczy 216 szt., w tym 106 szt. to krowy dojne. Dorosłe sztuki trzymane są w nowo wybudowanej i w pełni zautomatyzowanej oborze wolnostanowiskowej przewidzianej dla 171 krów. W najbliższym czasie gospodarz zamierza wybudować dodatkowe silosy na kiszonkę, okólnik oraz cielętnik. Jarosław Dobrowolski wziął w 2014 r. udział w "Konkursie Ferma i Hodowca Bydła" i zajął II miejsce w kategorii Ferma Bydła Mlecznego. Uroczysta gala finałowa z wręczeniem nagród odbyła się 15 maja na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jarosław Dobrowolski w 2009 r. ubiegał się o przyznanie pomocy z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach PROW 2007 - 2013. Za otrzymane wsparcie kupił maszyny do gospodarstwa. Korzystał również z pomocy w ramach "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Otrzymane wsparcie przeznaczył na zakup ładowarki teleskopowej, którą świadczy usługi dla rolników. W tym roku planuje złożenie wniosku o przyznanie pomocy w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" na wyposażenie obory, m.in. w kolejny robot udojowy. Syn pana Jarosława, Mateusz, w 2014 r. skorzystał z "Premii dla młodych rolników".
Ostatnim miejscem, które zobaczyli dziennikarze, było gospodarstwo Józefa Wojewódzkiego we wsi Wojewódki Dolne. Prowadzi on gospodarstwo zajmujące się opasem wyspecjalizowanych ras bydła mięsnego oraz zwierząt pochodzących z krzyżowania towarowego z krowami mlecznymi. Łączna powierzchnia gospodarstwa wynosi 50 ha użytków rolnych – w tym grunty własne oraz dzierżawy o niemalże pełnym wachlarzu pod względem bonitacyjnym – od 2 do 6 klasy. Stado liczy 202 szt. bydła. Produkcję rolnik prowadzi w wybudowanej przed trzema laty oborze wolnostanowiskowej o powierzchni blisko 1800 m. kw. Liczba zwierząt ma osiągnąć do końca roku stan 300 szt., a docelowo ma ich być nieco ponad 400 szt. Część zwierząt (ok. 100 szt.) objętych jest programem produkcji wołowiny najwyższej jakości w systemie QMP. Po zwiększeniu liczby zwierząt opasy w systemie QMP stanowić będą połowę zwierząt w budynku, czyli ok. 200 szt. W 2008 r. Józef Wojewódzki skorzystał z premii dla młodego rolnika, zaś w 2009 r. z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". Za otrzymane wsparcie zmodernizował park maszynowy. Inwestycje, które zrealizował, mają poprawić funkcjonowanie gospodarstwa, tak, aby doprowadzić do produkcji żywca wołowego najwyższej jakości. Józef Wojewódzki jest członkiem zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.
Na zakończenie wyjazdu studyjnego odbyła się konferencja prasowa zorganizowana w zajeździe "Chodowiak". Ten lokal jest również związany z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, bowiem z jego budżetu zakupiony został system solarny do podgrzewania wody.
Konferencję rozpoczął Jarosław Sierszchulski, zastępca prezesa ARiMR odpowiedzialny za wdrożenie pomocy na modernizację gospodarstw rolnych. Mówił m.in. o efektach wsparcia udzielonego na inwestycje w gospodarstwach z PROW 2007 - 2013. Podkreślał też, jak ważne jest prawidłowe wypełnienie wniosku o pomoc w tegorocznym naborze. – Będziemy bowiem wybierali tylko najlepsze projekty – podkreślał Jarosław Sierszchulski. Szczegóły dotyczące już udzielonego wsparcia oraz nowego naboru przedstawiła Delfina Wołodkowicz, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych, który odpowiedzialny jest za rozliczenie "starej" modernizacji i wdrożenie "nowej".
Polscy rolnicy chcą inwestować w modernizację swoich gospodarstw. Udowodnili to ponad wszelką wątpliwość w minionej siedmioletniej perspektywie. W ramach różnych instrumentów pomocy należących do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 to właśnie po wsparcie z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych” polscy rolnicy sięgali najchętniej. W ramach PROW 2007 - 2013 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która była odpowiedzialna za wdrożenie i rozliczenie tego Programu, zorganizowała pięć naborów wniosków o taką pomoc, a pulę pieniędzy pierwotnie zarezerwowaną na realizację tego działania zwiększano kilkakrotnie.
Polscy rolnicy postawili na „Modernizację gospodarstw” wiedząc, że w rolnictwie, podobnie jak w biznesie, trudno produkować więcej, lepiej i bardziej opłacalnie bez dokonywania inwestycji. To one bowiem dają szansę na rozwój, utrzymanie się na rynku i bycie konkurencyjnym. Dzięki unijnym dotacjom taki pozytywny scenariusz został przez wielu gospodarzy zrealizowany.
Ze wsparcia na "Modernizację gospodarstw rolnych" w ramach PROW 2007-2013 skorzystało ok. 54 tys. rolników. Z ponad 70-mld budżetu tego Programu otrzymali oni na inwestycje w swoich gospodarstwach dofinansowanie w wysokości prawie 9,5 mld zł. Te pieniądze pozwoliły im unowocześnić gospodarstwa, kupić ponad 43 tys. ciągników, nabyć ok. 250 tys. specjalistycznych maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, wybudować od podstaw lub zmodernizować ponad 3,5 mln m. kw. budynków i obiektów gospodarskich (chlewni, obór, stodół, magazynów do przechowywania ziarna itp.). Za sprawą tych inwestycji wielu rolnikom udało się zmniejszyć koszty gospodarowania, polepszyć jakość produkcji, uzyskać możliwość zmiany kierunków produkcji w związku z sytuacją rynkową, a także znacząco zwiększyć swoje dochody.
W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 będą także pieniądze na inwestycje związane z modernizacją gospodarstw rolnych i będzie ich ok. 10 mld zł. Pierwsza taka szansa na skorzystanie ze wsparcia w ramach nowego PROW nadarzy się już wkrótce, bowiem od 19 października do 17 listopada 2015 r. rolnicy będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje związane z:
- rozwojem produkcji prosiąt - maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł;
- rozwojem produkcji mleka krowiego - wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł;
- rozwojem produkcji bydła mięsnego - wypłacona pomoc nie może przekroczyć 500 tys. zł
Ekspert ARiMR wyjaśnia jak wypełnić wniosek o przyznanie pomocy - zobacz film
Jest to kolejny rodzaj pomocy finansowany z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 uruchamiany przez ARiMR w tym roku.
Tekst: Paweł Wojcieszak
Zdjęcia Artur Kubat
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/