Debata z udziałem Czesława Siekierskiego pn.: „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?” zdominowała tegoroczne Forum Rolnicze w Żninie, organizowane przez Gazetę Pomorską.
– Zielony Ład przyjęty w grudniu 2019 r. w całości był negocjowany i zatwierdzony przez poprzedni rząd. Gdy jako pierwszy stanąłem po stronie protestujących rolników, ze wszystkich niemal stron spadła na mnie mocno krytyczna ocena. Ale ja zgadzałem się z postulatami rolników i z nimi twardo pojechałem do Brukseli. Muszę i chcę to zawsze podkreślać: to protesty rolników w największym stopniu wymusiły zmiany w Zielonym Ładzie – powiedział w trakcie debaty Minister Rolnictwa Czesław Siekierski.
Wypracowane zmiany
Minister przypomniał, że wprowadzone dotąd korekty Zielonego Ładu dotyczą zniesienia obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów rolnych i uproszczenia zasad okrywy glebowej. Została wprowadzona możliwość wyboru zmianowania czy dywersyfikacji, a gospodarstwa do 10 ha zostały zwolnione z sankcji za niespełnienie warunkowości.
- To wszystko zrealizowano dzięki naszym i Waszym postulatom. A wiem, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i zapowiedziałem to w Brukseli. Dlatego razem będziemy robić dalszy przegląd Zielonego Ładu. Okazja do tego jest znakomita, bo od stycznia Polska przejmuje prezydencję w Radzie UE – podkreślił minister Siekierski.
Uczestnicy debaty
W debacie „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić? wzięli również udział byli szefowie resortu rolnictwa: Artur Balazs, Jan Krzysztof Ardanowski, Jacek Janiszewski, Wojciech Mojzesowicz, Robert Telus, były wiceminister rolnictwa oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski (prezes Krajowej Grupy Spożywczej) oraz senator Ryszard Bober (przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi) i Wiktor Szmulewicz (prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych).
Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie zadeklarowali, iż w walce o przyszłość polskiego rolnictwa należy dziś zjednoczyć działania ponad partyjnymi podziałami.
Podczas forum zorganizowano osiem paneli dotyczących m.in. pomocy dla rolników i zmian w ekoschematach oraz walki z ASF-em i grypą ptaków. Współorganizatorem XI edycji forum był Kujawsko-Pomorskie Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Zdjęcia (3)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/