25 czerwca br. zakończyły się negocjacje przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Komisji Europejskiej w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. W ramach trilogu ustalono najważniejsze kwestie dotyczące reformy. Brak porozumienia znacząco utrudniałby prace nad przyjęciem istotnych rozporządzeń regulujących kształt Wspólnej Polityki Rolnej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Co zatem uzgodniono w Brukseli?
- Jeżeli chodzi o ekoschematy to państwa członkowskie będą musiały przeznaczyć minimum 25% całego budżetu na wsparcie dochodów (w sumie 48 mld euro z budżetu na płatności bezpośrednie). Oznacza to, że dopłaty podstawowe rolnika będą o 25% niższe, jednak pojawia się szansa na wyrównanie strat poprzez realizację w gospodarstwie ekoschematów. Na razie nie są znane stawki płatności, jednak powinny być uzupełnione w drugiej wersji Krajowego Planu Strategicznego.
- W kwestii warunkowości podczas negocjacji ustalono, aby rolnicy przeznaczyli 4% swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, jednak jeżeli norma ta będzie realizowana poprzez międzyplony i rośliny wiążące azot, udział musi wzrosnąć do co najmniej 7%, przy czym 3% gruntów musi być nadal przeznaczonych na cele nieprodukcyjne, a w uprawach wiążących azot obowiązywać ma zakaz stosowania pestycydów.
- 3% z budżetu państw członkowskich przeznaczonych będzie na wsparcie dochodów młodych rolników (dotychczas było to 2%).
- Państwa członkowskie będą musiały przeznaczyć minimum 10% środków na wsparcie małych gospodarstw – w Krajowym Planie Strategicznym należy opisać jak kraj zamierza to zrobić.
- Uzgodniono, że minimum 35% środków z II filaru zostanie przeznaczone na zobowiązania rolno-środowiskowe, które promują ochronę środowiska i klimat.
Najważniejsze z ustaleń dotyczy obowiązku przeznaczania 25% budżetu na ekoschematy. O tyle będą niższe dochody rolnika, jeśli nie wybierze żadnego z nich. Szczegóły poszczególnych pakietów w ramach tego rozwiązania znajdziecie Państwo w materiałach, które znajdują się w zakładce Nowa WPR, na naszej stronie internetowej. Niestety nie znamy jeszcze najważniejszej informacji, czyli stawki dopłaty za poszczególny ekoschemat. Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza zgłosiła ponad 80 szczegółowych uwag do pierwszego projektu Krajowego Planu Strategicznego. Czekamy na jego drugą wersję, uzupełnioną o konkretne stawki.
Kontakt z autorem: a.poznanski@wir.org.pl
Aleksander Poznański
Źródło: Komisja Europejska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/