Nowe szacunki Copa-Cogeca wskazują na wzrost produkcji o 15,2% w tegorocznym wniobraniu
Aktualności Rolnicze
Kategoria:
Uprawy;
17-10-2013
Copa-Cogeca opublikowała 16 października br. nowe szacunki, które ukazują, że produkcja wina wzrośnie o 15,2% w stosunku do ubiegłego roku. Winobranie opóźniło się jednak o dwa tygodnie ze względu na ekstremalne warunki meteorologiczne. Zdaniem przewodniczącego grupy roboczej „Wino” Copa-Cogeca Thierry-ego Coste produkcja znacznie poprawiła się w stosunku do ubiegłego roku, który był wyjątkowo trudny, zarówno pod względem jakości jak i ilości. Zapasy są jednak w dalszym ciągu niewielkie. Ceny są stabilne, wydaje się, że będzie to dobry sezon. Ze względu na niewielką produkcję w ubiegłym roku UE straciła kilka rynków, które należy odzyskać.
W większości krajów wystąpiły opóźnienia w produkcji, z wyjątkiem Grecji, gdzie warunki meteorologiczne były doskonałe, a jakość wysoka. W Hiszpanii należy jeszcze zebrać 30% winogron. Szacunki są jednak dobre, a jakość wysoka. Na Węgrzech produkcja znacznie poprawiła się w tym roku. Winobranie powinno zakończyć się w tym tygodniu. Również w Portugalii winobranie jeszcze się nie zakończyło, aczkolwiek już widać, że produkcja przekroczy ubiegłoroczny poziom. Winobranie opóźniło się także w Polsce, Austrii i Niemczech.
Produkcja jest jednak stabilna. We Włoszech, produkcja wzrosła, w dalszym ciągu plasuje się jednak poniżej pięcioletniej średniej. Winobranie również się opóźniło. We Francji, w tym roku zbiory były niewielkie. W opinii Copa-Cogeca mimo dobrych prognoz należy zachować ostrożność. Aktualna równowaga na rynku częściowo wynika z restrukturyzacji i karczowania, przeprowadzonych w ciągu kilku ostatnich lat. Musimy uważnie obserwować rozwój produkcji, aby uniknąć przyszłych kryzysów. W kontekście handlu, należy pamiętać, że większość eksportów naszego wina trafia na rynek USA. Będzie to kluczowy rynek zbytu również w kontekście negocjacji odnośnie handlowych między UE i USA. Dyskusje dotyczą przede wszystkim dostępu do rynków oraz barier pozataryfowych. Mają one na celu rozwiązanie kwestii niezamkniętych w Umowie o handlu winem z 2006 r., jak ochrona chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych oraz określeń tradycyjnych.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl