Waterloo, Belgia – Bobcat przedstawia nowe wersje siedmiometrowych podnośników teleskopowych TL470 AGRI i TL470HF AGRI, poszerzając tym samym swoją ofertę maszyn przeznaczonych dla gospodarstw rolnych. Firma ulepszyła również standardowe modele TL470 i TL470HF oraz sześciometrowy podnośnik teleskopowy Bobcat TL360, dodając do nich nowe, specjalne funkcje standardowe i opcjonalne, pierwszy raz wprowadzone w mniejszych modelach TL358, TL358+ oraz TL358+ AGRI, które także miały swoją premierę w tym roku.
Podnośniki teleskopowe TL470 AGRI i TL470HF AGRI to wersje premium modeli TL470 i TL470HF, przeznaczone do użycia w gospodarstwach rolnych. Podobnie jak model TL358+ AGRI wyposażono je w szereg dodatkowych cech i funkcji, zapewniających wyższy komfort i wydajność podczas pracy w tym środowisku.
Oprócz przekładni umożliwiającej jazdę z prędkością nawet 40 km/h oraz 24-calowych opon, podnośniki teleskopowe TL470 AGRI i TL470HF AGRI w standardzie wyposażone są w: wygodny, amortyzowany fotel Sears i wykończenie kabiny klasy premium (ulepszone wykończenie kierownicy, podłokietnik); falownik wentylatora; okablowanie i złącza elektryczne wysięgnika; zamykany na klucz korek wlewu paliwa; zawór hamulcowy przyczepy; cyklonowy wstępny filtr powietrza; zaczep holowniczy do przyłączenia dyszla; przedni zaczep holowniczy i tylne gniazdo elektryczne; uchwyt na tablicę rejestracyjną pojazdu; alarm cofania; oświetlenie robocze na wysięgniku; lusterko wsteczne; głośnik i konfigurację gotową do montażu radia; wycieraczkę okna dachowego; osłonę przeciwsłoneczną; lampę ostrzegawczą oraz europejską homologację dla ciągników rolniczych. Wszystkie te dodatki dostępne są dla modeli TL470 i TL470HF jako opcje.
Nowe ulepszenia we wszystkich modelach TL360 i TL470
Operator znajdujący się wewnątrz wygodnej, panoramicznej kabiny dowolnego modelu podnośnika teleskopowego TL360 lub TL470 ma do dyspozycji ergonomicznie ukształtowaną deskę rozdzielczą z wyświetlaczem cyfrowym i joystickiem, pozwalającymi na obsługę unikalnych funkcji standardowych i opcjonalnych.
Pierwszą z nich jest nowy układ SHS (Smart Handling System) uruchamiany przyciskiem na desce rozdzielczej. Pozwala on operatorowi na łatwe dopasowanie prędkości wysięgnika (podnoszenie, wysuwanie, przechylanie) do wykonywanej pracy, przy użyciu przycisków „+” oraz „-” na joysticku. Ustawienie szybkie może być stosowane do sprzątania obornika i podobnych materiałów, podczas gdy drugie idealnie nadaje się do układania bel i innych precyzyjnych zadań.
Silniki podnośników teleskopowych TL360, TL470, TL470HF, TL470 AGRI i TL470HF AGRI w wersjach zgodnych z normami Stage IIIB, standardowo posiadają teraz tryb ECO, aktywowany przez proste naciśnięcie przycisku na desce rozdzielczej. Tryb ten zapewnia utrzymanie optymalnego balansu hydraulicznego bez użycia pełnej mocy silnika, dzięki temu zostaje osiągnięta równowaga między wysokimi osiągami a stosunkiem osiągów do zużycia paliwa.
Kolejną standardową dla wszystkich modeli funkcją jest FCS (Fast Connect System), pozwalający na szybką i prostą wymianę osprzętu hydraulicznego dzięki zintegrowanemu systemowi obniżającemu ciśnienie.
Szeroki zakres opcji, dostępnych dla wszystkich modeli, pozwala na przystosowanie maszyn do określonych prac, tak by spełniały konkretne wymogi klienta. Wśród możliwych opcji znajduje się podwójny FNR, pozwalający operatorowi na wybór sterowania ruchem podnośnika do przodu i do tyłu za pomocą joysticka bądź dźwigni na kierownicy. Opcjonalny system amortyzacji wysięgnika korzysta ze specjalnego podwójnego układu ciśnieniowego, aby dopasować się do sytuacji – podnośnik obciążony lub nie – i zapewniać większy komfort oraz lepsze utrzymanie ładunku.
Inne dostępne opcje to: pomocniczy tylny układ hydrauliczny podwójnego działania; podwozie z blokadą osprzętu hydraulicznego; klimatyzacja oraz zapłon z dodatkowym zabezpieczeniem dezaktywowanym za pomocą klawiatury. Dostępny jest również szeroki wybór osprzętu, jeszcze bardziej zwiększającego przydatność podnośnika teleskopowego do wielu różnych zadań.
Na rynkach objętych normami emisji spalin podnośniki dostępne są jako maszyny spełniające wymagania Stage IIIB, napędzane silnikiem wysokoprężnym Deutz TCD3.6 L4 Stage IIIB, o mocy 74,4 kW przy 2300 obr./min. w modelach TL360 i TL470 i mocy 89,5 kW przy 2200 obr./min. w modelu TL470HF.
Na rynkach nieobjętych normami emisji spalin podnośniki TL360 i TL470 napędzane są silnikiem wysokoprężnym Perkins 1104D-44T o mocy 74,5 kW, a dzięki pompie zębatej zapewniany jest standardowy przepływ w układzie hydraulicznym na poziomie 100 l/min. Wersja podnośnika TL470HF na rynki nieobjęte normami emisji spalin napędzana jest silnikiem wysokoprężnym Perkins 1104D-44T o mocy 97 kW przy 2200 obr./min.
Maksymalny udźwig podnośnika teleskopowego TL360 wynosi 3,0 tony, a modeli TL470, TL470HF oraz TL470 AGRI i TL470HF AGRI – 3,5 tony. Wszystkie maszyny charakteryzują się udźwigiem 3 ton na maksymalną wysokość. Maksymalny zasięg przedni modelu TL360 to 3365 mm, a pozostałych modeli – 4002 mm. Udźwig obu maszyn przy pełnym zasięgu wynosi 1300 kg dla modelu TL360 i 1500 kg dla pozostałych modeli.
Wszystkie podnośniki teleskopowe nowej generacji zaprojektowano z myślą o wymagających pracach w gospodarstwie rolnym. Konstrukcja wysięgnika, składającego się z w pełni zintegrowanej głowicy, dłuższej sekcji środkowej oraz przedłużonego ramienia wychylnego, sprawia, że maszyny sprostają nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Trwała rama główna oraz specjalna konstrukcja podwozia zapewniają maksymalną moc oraz stanowią gwarancję długiego okresu efektywnej pracy.
Doskonałe pole widzenia
Dzięki opatentowanej, asymetrycznej kabinie, której prawa tylna część jest całkowicie pozbawiona elementów konstrukcyjnych, operator ma niczym nieograniczone pole widzenia do tyłu. Zaokrąglona przednia szyba i nisko położony przegub wysięgnika gwarantują pełne pole widzenia na osprzęt przy każdym możliwym położeniu wysięgnika.
Podnośniki teleskopowe nowej generacji wyposażone są także w pełni przeszklone drzwi kabiny, które zwiększają pole widzenia z lewej strony podnośnika. Ich zastosowanie sprawia, że manewrowanie w trudno dostępnych miejscach oraz podjazdy w pobliże budynków i innych konstrukcji są dużo bezpieczniejsze. Zastosowanie całkowicie przeszklonych drzwi powoduje, że operator doskonale wie, co się dzieje wokół, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia maszyny oraz pobliskich obiektów jest ograniczone do minimum.
Duża wygoda operatora
Kabina zapewnia operatorowi wygodne środowisko pracy, a rozmieszczenie poszczególnych elementów decyduje o łatwej obsłudze. Elektroniczna deska rozdzielcza dostarcza operatorowi informacji na temat wydajności maszyny.
Sterowanie ruchem ładowarki w przód oraz w tył realizowane jest za pośrednictwem joysticka, co pozwala na jeszcze łatwiejszą pracę. Kierunek jazdy jest wybierany za pomocą jednego dotknięcia przycisku, a operator może trzymać w ręku zarówno kierownicę, jak i joystick. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i łatwe zmiany kierunku jazdy, a jednocześnie daje operatorowi pełną kontrolę nad funkcjami maszyny.
Konserwacja i serwis
Nowe podnośniki teleskopowe serii TL wymagają jedynie minimum działań serwisowych. Równoległe ułożenie silnika umieszczonego z boku pozwala na łatwe i bezpieczne przeprowadzenie czynności serwisowych. Akumulator znajduje się w przedniej części komory silnika, co zapewnia doskonały dostęp. Również filtry rozmieszczone są w takich miejscach, że ich szybka i łatwa wymiana nie stanowi problemu.
Wyposażenie standardowe obejmuje elektroniczny wyłącznik akumulatora oraz układ diagnostyczny – oba te elementy znacząco wpływają na niezawodność maszyny.
Wszystkie kluczowe obszary są osłonięte, co zabezpiecza je podczas pracy maszyny. Otwory dostępowe wyposażone są w pokrywy, które można łatwo zdejmować – są one umieszczone w miejscach zapewniających doskonały dostęp.
Więcej informacji na temat firmy Bobcat i jej produktów znajduje się na stronie internetowej: www.bobcat.eu.