Początek roku oznacza więcej obowiązków dla osób, które posiadających domy. Będą one musiały ewidencjonować to, czego używają do ich ogrzewania. Dane będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków do 1 MW.
W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. W ewidencji znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domach jednorodzinnych. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, które ogrzewane są indywidualnie. Poza danymi o źródłach ciepła w ewidencji znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację budynku czy wymianę kotła grzewczego. Wykaz będzie uzupełniany np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach.
Projekt jest dofinansowany z Unii Europejskiej i będzie tworzony etapami, a całość ma być gotowa w sierpniu 2023 r. Zgodnie z planem w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do niej pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowopowstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po oddaniu ich do użytkowania. Przesłanie takich danych ma być obowiązkowe. Na postawie informacji gromadzonych w CEEB samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem w swoich gminach. Docelowo w rejestrze mają znaleźć się dane z ok. 5 milionów budynków.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności Rolnicze z tej kategorii:
- ...Uzgodnienie nowych wzorów świadectw zdrowia na rynek brazylijski »
- ...Podatek cukrowy »
- ...Wniosek KRIR o umożliwienie emerytowi dalszego prowadzenia gospodarstwa »
Zobacz również:
- Zmiany w podatkach: JPK od stycznia 2018 r. także dla rolników | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca „WPR” z udziałem eksperta KRIR | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- PE: Co nas czeka w 2013 r.? - NowoczesnaFarma.pl »
- Ekspert KRIR na posiedzeniu grupy roboczej Copa-Cogeca "Rozwój Obszarów Wiejskich" | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Kwietniowe Posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.