Wielkopolska Izba Rolnicza oraz inne organizacje rolnicze wielokrotnie wnioskowały do Premiera RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o objęcie rolników taką samą pomocą, jaką otrzymują przedsiębiorcy w formie prostego zastrzyku gotówki, ratującego płynność finansową przedsiębiorcy czy gospodarstwa, która została zagrożona na skutek pandemii. Nasze wnioski były jak najbardziej uzasadnione ponieważ ceny na wiele płodów rolnych, w tym nowalijki, sadzonki, kwiaty, żywiec drobiowy, wołowy, mleko czy też żywiec wieprzowy od początku pandemii pikowały ostro w dół. Komisja Europejska umożliwiła państwom członkowskim przeznaczenie części środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na bezpośrednią pomoc dla poszkodowanych sektorów w maksymalnej wysokości do 7 tys. euro na gospodarstwo rolne i 50 tys. euro na firmę przetwórczą. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wykorzystało tę szansę i wynegocjowało kwotę 1 mld wsparcia, które będzie udzielane rolnikom w ramach nowego działania PROW.
Foto: Pixabay.com
Jak czytamy w dzisiejszym komunikacie Ministerstwa, planuje się, że wsparciem zostaną objęci rolnicy następujących sektorów (rodzaje produkcji rolnej):
- bydła mięsnego (wołowina),
- krów mlecznych (krowy),
- świń (prosięta/lochy),
- owiec,
- kóz,
- drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),
- drobiu nieśnego (produkcja jaj kur mięsnych) oraz
- upraw roślin ozdobnych (pod osłonami ogrzewanymi).
Kwoty wsparcia uzależnione będą od spełnienia minimalnej skali produkcji w gospodarstwie:
- co najmniej 3 szt. bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od 12 do 24 miesięcy – od 5 100 zł;
- co najmniej 3 krowy typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy - od 1 000 zł;
- co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie rolnika – od 4 500 zł;
- co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy – od 1 800 zł;
- co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy – od 1 000 zł;
- co najmniej 1 000 szt. drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi, indyki) – od 2 200 zł;
- co najmniej 1 000 szt. drobiu nieśnego (w przypadku produkcji jaj wylęgowych kur mięsnych) – od 2 200 zł;
- co najmniej 25 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych – od 1 400 zł.
W przypadku większej skali produkcji w gospodarstwie, ww. kwoty wsparcia będą odpowiednio wyższe. Pomoc będzie sumą kwot przysługujących z tytułu poszczególnych sektorów, przy czym maksymalna kwota nie przekroczy 7 000 euro na rolnika. Wnioski o te środki będzie można składać na przełomie sierpnia i września.
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/