Zapraszamy Państwa do zapoznania się z majowymi notowaniami i kalkulacjami sporządzonymi przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Notowania prowadzone są co miesiąc i przedstawiają sytuację na rynku rolnym w pierwszych dniach każdego miesiąca.
Głównym celem programu Złotówka jest uzyskanie informacji o cenach podstawowych płodów rolnych (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) i środków produkcji w wybranych firmach województwa wielkopolskiego. Notowania są źródłem danych do prowadzonych przez naszą Izbę kalkulacji rolniczych. Wyrażamy nadzieję, że opracowania tworzone w ramach systemu sprawozdawczego Złotówka będą przydatne przy analizach produkcji poszczególnych gospodarstw, jak również przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży własnej produkcji.
Aktualnie program ”Złotówka” obejmuje 8 produktów pochodzenia roślinnego (pszenica konsumpcyjna, pszenica paszowa, żyto, jęczmień paszowy, pszenżyto, owies, kukurydza- ziarno, rzepak), 7 produktów pochodzenia zwierzęcego (tuczniki kl. 1, byki HF, byki mieszańce mięsne, byki czystych ras mięsnych, krowy, mleko kl. Extra, jaja duże), 6 asortymentów środków produkcji (saletra amonowa, mocznik, polifoska 6-20-30, wapno magnezowe, para prosiąt, jałowice hodowlane). Dane pozyskiwane przez pracowników Wielkopolskiej Izby Rolniczej pozyskiwane są w ciągu pierwszych trzech dni roboczych każdego miesiąca. Zebrane dane pozwalają na przedstawienie sytuacji na rynkach rolnych naszego województwa z pierwszego tygodnia każdego miesiąca.
Jeżeli chodzi o sytuację na rynkach rolnych to nie da się ukryć, iż rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała zawirowania na wszystkich rynkach, w tym głównie na rynku rolno-spożywczym. Ceny żywności rosną z miesiąca na miesiąc, a obecna inflacja wynosi 12,3% i bije w portfele Polaków. Eksperci wskazują, iż ceny żywności w sklepach nie spadną szybko. Szczyt wzrostu cen przewidziany jest na okres wakacyjny, kiedy w sklepach może być drożej o 25%a nawet 30% w relacji rok do roku.
Notowania produktów pochodzenia roślinnego
Notowania cen zbóż, kukurydzy oraz rzepaku wskazują na kolejne wzrosty, chociaż ich dynamika wyraźnie wyhamowała. Potwierdzają to również notowania z rynków światowych. Warto wspomnieć, że cena pszenicy w kontraktach na sierpień osiągnęła poziom 400 euro/t. Patrząc na pogodę i brak deszczu nie należy spodziewać się obniżek cen w najbliższej perspektywie. Sytuacja produkcji zbóż i kukurydzy na Ukrainie jest ciągle niewiadomą. Problemem staje się również logistyka i wywóz płodów rolnych przez zablokowane porty. Wysokie ceny zbóż przekładają się na wysokie ceny pasz, które nie pozwalają odrobić gospodarstwom trzodowym strat poniesionych przed okresem wzrostu ceny skupu. Wysokie ceny zbóż i kukurydzy będą skłaniały niektórych rolników do rezygnacji z produkcji zwierzęcej, która tradycyjnie pozwalała na dodanie wartości do taniego kiedyś zboża w skupie.
Notowania produktów pochodzenia roślinnego dostępne są tutaj.
Notowania produktów pochodzenia zwierzęcego
Od końca lutego br. obserwowaliśmy długo wyczekiwane podwyżki cen tucznika w skupach. Od połowy marca do początku maja ceny kształtowały się na średnim poziomie 6,50 – 6,60 zł/kg. Rosnące ceny żywca wieprzowego wynikały głównie ze znoszenia obostrzeń po pandemii, sezonowych przygotowań do sezonu grillowego oraz słabszej podaży żywca wynikającej z ograniczenia pogłowia i produkcji świń po wielu miesiącach ponoszenia strat przez hodowców. Niestety wzrosty cen nie zapewniają rolnikom zysków, a do opłacalności tego kierunku produkcji jeszcze daleko. Wynika to głównie z galopujących cen zbóż, kukurydzy czy też pasz gotowych.
Aktualnie obserwujemy trend spadkowy na rynku trzody chlewnej - potwierdza to aktualne notowanie z 9 maja br. gdzie cena skupu tucznika kształtuje się na poziomie 6,16 zł/kg.
Zapraszamy do zapoznania się z notowaniami produktów pochodzenia zwierzęcego, które są dostępny dla Państwa tutaj.
Ceny środków produkcji
Komisja Europejska po wielu tygodniach oczekiwań wyraziła zgodę na polskie dopłaty do nawozów (Wzór wniosku wraz z instrukcją jego wypełnienia dostępny jest tutaj).
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedział, że termin składania faktur za zakupione nawozy zostanie wydłużony do końca maja br. Nie będzie za to wydłużony sam termin zakupów nawozów, gdyż program pomocowy został zatwierdzony przez Komisję Europejską, a każda zmiana spowodowałaby jej ponownej akceptacji.
Ceny nawozów rosną praktycznie od lutego 2021r. na co Wielkopolska Izba Rolnicza zwracała już wtedy uwagę, kierując swoją interwencję do urzędującego wtedy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorza Pudy.
Aktualnie ceny nawozów są wysokie i nadal drożeją, poza tym wielu rolników ma problem z ich dostępnością. Analitycy Banku PKO BP. wskazują, iż w najbliższych miesiącach ceny nawozów na rynkach światowych będą rosły. Głównie ze względu na bardzo wysokie ceny gazu w Europie (ponad 100 EUR/MWh, a kwota ta jest wyższa o 50% od tej z początku roku) i zwiększony popyt na nawozy.
Ceny środków produkcji mogą Państwo zobaczyć tutaj.
Zapraszamy także do zapoznania się z aktualnymi kalkulacjami:
Kalkulacja uprawy 1 ha buraka cukrowego
Kalkulacja uprawy 1 ha jęczmienia jarego
Kalkulacja uprawy 1 ha kukurydzy na kiszonkę
Kalkulacja uprawy 1 ha kukurydzy na ziarno
Kalkulacja uprawy 1 ha pszenicy ozimej
Kalkulacja uprawy 1 ha rzepaku
Kalkulacja produkcji żywca wieprzowego (w przeliczeniu na 1 sztukę)
Opracowanie:
Kaja Walkowska
Andrzej Przepióra
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/