Wypalanie traw jest niebezpieczne i bardzo szkodliwe. Za wzniecanie pożarów przewidziane są dotkliwe kary, również finansowe. Rolnik z tego powodu może stracić prawo do uzyskania płatności obszarowych.
Po przejściu pożarów ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa. Płomienie zabijają m.in. dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby. Ogień zabija owady np. pszczoły i dziko żyjące zwierzęta takie jak: jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich siedliska. Palące się trawy i chwasty, mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają glebę, wody gruntowe oraz niszczą atmosferę. Towarzysząca pożarom emisja pyłów zagraża kierowcom poruszającym się po drogach w pobliżu pożarów. Nierzadko ogień przenosi się na pobliskie lasy czy zabudowania, pozbawiając ludzi dobytku, a czasami odbierając zdrowie czy życie. Każdego roku do szpitali trafia wiele osób poparzonych właśnie w takich okolicznościach. Bywa, że są też ofiary śmiertelne. Często to właśnie podpalacze cierpią w wyniku swoich działań, ponieważ ogień potrafi bardzo szybko wymknąć się spod kontroli. Wiele jednostek straży pożarnej ponosi olbrzymie koszty gaszenia płonących traw.
Ustawa o ochronie przyrody i lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Jeśli ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku to podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nakładać dotkliwe kary finansowe, jeśli okaże się, że doszło do świadomego podpalenia trawy przez rolnika. Zakaz wypalania traw wynika z konieczności przestrzegania norm dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2007 - 2013 (płatności rolnośrodowiskowe, płatności ONW, płatności na zalesianie gruntów rolnych). Rolnikowi, który nie przestrzega tych norm grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności o 3%.
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl