W dniach 20-22.06.2018r. w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Nauka doradztwu rolniczemu, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Celem spotkania była wymiana opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego IWNiRZ w Poznaniu, a pracownikami jednostek doradztwa rolniczego, związanych z prowadzonymi w instytucie badaniami naukowymi oraz możliwościami poprawy efektywności transferu rozwiązań, umożliwiających również skuteczne wdrażanie instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej. Spotkanie moderowane przez Panią Katarzynę Boczek – zastępcę dyrektora CDR w Brwinowie oraz Pana Marka Cieślińskiego z MRiRW, otworzyła Pani Prof. dr hab. Małgorzata Zimniewska – zastępca dyrektora ds. naukowych IWNiRZ.
W pierwszym dniu spotkania przeprowadzono wykłady w 3 sesjach tematycznych: sesja I – rośliny włókniste, obejmowała m. in. zagadnienia związane z doborem odmian i zaleceniami agrotechnicznymi dla lnu włóknistego i oleistego oraz konopi w zależności od kierunku wykorzystania surowców. W sesji II omówiono agrotechnikę oraz wykorzystanie gospodarcze morwy białej, produkcję kokonów jedwabnika morwowego i kierunki wykorzystania surowców jedwabnych oraz czynniki wpływające na jakość i ilość wełny owczej i włókna alpak. Tematyka sesji III poświęcona była roślinom zielarskim: uprawie rumianku pospolitego, mięty pieprzowej, koziołka lekarskiego, tymianku pospolitego, dziurawca zwyczajnego, ostropestu plamistego oraz możliwości wprowadzenia roślin zielarskich do upraw ekologicznych.
Drugi dzień spotkania poświęcony był wizytom w zakładach doświadczalnych IWNiRZ. Doradcy odwiedzili Ogród Roślin Leczniczych w Plewiskach k/Poznania, gdzie zaprezentowano bogatą kolekcję roślin leczniczych i przyprawowych oraz omówiono ważniejsze przeprowadzane badania. Następnie grupa zwiedziła Zakład Przetwórstwa LENKON w Stęszewie, w którym prowadzony jest m. in. doświadczalny przerób lnu i konopi. W trakcie pobytu przedstawiono również wiele kierunków wykorzystania włókna lnu i konopi oraz prezentowano gotowe produkty. W trzecim zakładzie doświadczalnym w Pętkowie doradcy zapoznali się z doświadczeniami hodowlanymi lnu i konopi oraz doświadczeniami agrotechnicznymi prowadzonymi pod kątem innowacyjnych technologii uprawy. Zaprezentowano również uprawę morwy białej oraz hodowlę odmian tej rośliny.
W ostatnim dniu spotkania uczestnicy spotkania zwiedzili gospodarstwo zielarskie Pana Jerzego Mielcarza w Dobrzycy. Jest to największa w Polsce firma specjalizująca się w produkcji surowców zielarskich. W gospodarstwie na 350 ha uprawiane są m. in. mięta pieprzowa, melisa lekarska, dziurawiec zwyczajny, lawenda lekarska i karczoch zwyczajny. Doradcy mieli możliwość zobaczyć nowoczesne suszarnie taśmowe, nawadnianie pól oraz zbiór mięty pieprzowej.
Spotkanie łączące ze sobą część teoretyczną oraz praktyczną w opinii uczestników zaliczyć można do bardzo udanych.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/