Autorem artykułu jest Anies
W ciągu kilku ostatnich lat pszczoły umierają. Już wkrótce możemy mieć problem z zapylaniem roślin i w konsekwencji otrzymaniem odpowiedniej ilości żywności. Sprawą zainteresowała się już UE oraz organizacje społeczne.
Komisja Europejska przeznaczyła 3,3 mln euro na badanie przyczyn umieralności pszczół miodnych. Do projektu zostało włączonych 17 państw UE (m. in. Polska) od 1 kwietnia 2012 do 30 czerwca 2012 roku. Przewidziany wkład pieniężny na badania dla naszego kraju to 254 108 euro. Inspekcja Weterynaryjna twierdzi, że choroba tych pożytecznych owadów jest wywołana przez roztocza - warroza i na chwilę obecną nie można ich zwalczyć.
Alarm podnieśli Austriacy, którzy uważają, że główną przyczyną umieralności pszczół jest używanie pestycydów. Otóż niektóre substancje z grupy neonikotynoidów powodują obniżenie odporności na choroby, nadwerężają pamięć oraz orientację (ma to wpływ na utrudniony powrót do ula) oraz sprawiają, że w gnieździe ciężko jest utrzymać odpowiednią temperaturę.
W Polsce w ostatnim czasie było podejmowanych szereg inicjatyw mających na celu zwrócić uwagę na wyżej opisywany problem. W marcu na przykład odbył się marsz w obronie pszczoły - protestowano wówczas przeciw chemizacji rolnictwa oraz upraw genetycznie modyfikowanych. Do czego potrzebne nam są owady z rodziny pszczołowatych? Najważniejsze to to, że zapylają 78% roślin w naszej strefie klimatycznej i w związku z tym powstaje dzięki nim 1/3 żywności. Ciekawostką jest również to, że 60 % warzyw w Polsce owocuje dzięki zapyleniu przez pszczoły.
Coraz więcej mówi się o problemie w telewizji , Internecie i czasopismach. Propagatorką inicjatywy jest np. Maja Popielarska i wielu znanych profesorów, którzy przekonują do tworzenia przydomowych ogródków czy chociażby posiadania kwiatów na balkonie. Jeżeli ktoś chciałby stworzyć pożyteczny i ładny ogród może posłużyć się programem do projektowania ogrodów. Ogród przyjazny pszczołom to taki, w którym stosuje się naturalne nawozy, jeżeli masz możliwość zadbaj o mozaikę krajobrazu (trochę drzew, krzewów, kwiatów). Pszczoły uwielbiają w szczególności:
- kwiaty: malwy wrzosy, łubiny, nasturcje, nagietki i dalie
- zioła: cząber i szałwię
- warzywa: marchew, koper, pietruszkę, lubczyk czy kminek
Podczas projektowania ogrodu zadbaj o to by proces kwitnienia roślin był jak najdłuższy. Ważne są też poszczególne elementy ogrodu np. wilgotne podłoże jak mech (pszczoły lubią wodę), warto umiejscowić wiązki trzciny lub bambusa, które z pewnością przyciągną pszczoły.
Pozdrawiamy
Zespół Znajdź.Pobierz.Zainstaluj.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.