Jak wynika z analiz IUNG Puławy lato 2021 było „łaskawe”, mimo kilkunastu gwałtownych incydentów, tzw. flash floods, i wezbrań, wskaźniki suszy i hydrologiczne nie odbiegały od normy wieloletniej. Jednak w chwili obecnej stany wód w głównych rzekach Polski nie wzbudzają optymizmu.
Co prawda od czerwca do września kilkukrotnie wystąpiły gwałtowne wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Przyczyną tych wezbrań były burze i nawalne opady deszczu. Największym zagrożeniem były powodzie błyskawiczne, tzw. flash floods, które wystąpiły m.in. w: Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Olsztynie, Rzeszowie i Lublinie. Zjawisko to może występować coraz częściej, szczególnie w miastach. Jest to jedna z namacalnych zmian klimatycznych, którą może zaobserwować każdy mieszkaniec naszego kraju. Tylko, że niestety nie zdajemy sobie sprawy czego skutkiem są takie zjawiska pogodowe.
Stan rzeki Warty w Poznaniu w dniu 15 listopada kształtował się w strefie górnej niskiej i wynosił 179 cm.
Dorzecze Wisły
Stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski obserwowano na Rabie, Dunajcu, Popradzie, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Tyśmienicy, Radomce, Supraśli, Pisie, Bugu i Nurcu oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Sole, Skawie, Białej Tarnowskiej, Kamiennej, Pilicy, Narwi i Liwcu.
Dorzecze Odry
Stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Baryczy. Stan niski obserwowano na Kłodnicy, Osobłodze, Małej Panwi, Bystrzycy, Kwisie i Widawce oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Strzegomce, Widawie, Kaczawie, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Warcie, Prośnie i Noteci.
Dorzecza rzek Przymorza, Pregoły i Niemna
Stan wody w dorzeczach Przymorza, Pregoły i Niemna układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki obserwowano na Nogacie. Stan niski obserwowano na Redze, Słupi, Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie.
Nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego na stacjach wodowskazowych w Polsce. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry.
Wilgotność gleby
Tutaj także bez rewelacji. Co prawda w stanie obecnym na przeważającej części kraju jest ona na poziomie optymalnym. Jednak uwilgotnienie powinno być o tej porze roku znacznie większe. Wynika z braku wody w głębszych jej warstwach, co z kolei jest skutkiem niedoboru opadów na przestrzeni, w tej chwili już wieloletniej. Stan ten może się pogłębiać. Przy jednoczesnym nasileniu się zjawisk gwałtownych opadów na nie dużych obszarach powodujących podtopienia i już wyżej sygnalizowane tzw. powodzie błyskawiczne.
Mapa dotycząca wilgotności gleby tworzona jest przez EUMETSAT H-SAF (Satelitarne Centum Aplikacyjne dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej). Na podstawie danych z czujnika ASCAT satelitów Metop, określana jest wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej. Taka informacja jest wykorzystana w modelu ECMWF H-TESSEL Land Surface Model (Hydrology Tiled ECMWF Scheme for Surface Exchanges over Land). Uzyskujemy aktualny stan nasycenia gleby wodą w stanie ciekłym dla warstwy 0-7 cm, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą 25 km.
M. Ceglarek
Źródło: IMGW, IUNG Puławy, PGW WP
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/