Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępniono ulotkę informacyjną dotyczącą planowanych naborów wniosków na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” w poddziałaniu „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” w ramach PROW 2014–2020.
Rolnicy zamierzający wnioskować o środki w ramach tzw. programu azotanowego, powinni przede wszystkim zapoznać się z obowiązującymi wymogami, jak również z dostępnymi formami wsparcia. Ulotka opracowana przez MRiRW we współpracy z IUNG-PIB oraz KRUS, zawiera najważniejsze informacje, pozwalające na właściwe przygotowanie się do wzięcia udziału w naborze.
Jak przechowywać nawozy naturalne?
Na okres jesienno-zimowy, gdy stosowanie nawozów naturalnych jest zakazane lub gdy ich wykorzystanie jest niemożliwe np. ze względu na warunki pogodowe, należy przygotować miejsce do przechowywania wytwarzanego obornika i/lub gnojowicy. Zabezpieczone miejsce musi być zlokalizowane w obrębie gospodarstwa, blisko budynku inwentarskiego przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej odległości od zabudowań i granic gospodarstwa oraz od wód i studni.
Urządzenia do przechowywania powinny:
– mieć wodoszczelne boki i dno,
– być wykonane z materiału odpornego na naciski i uderzenia,
– być zabezpieczone przed niezamierzonym przemieszczaniem się gromadzonych nawozów poza ich obręb.
Powierzchnia miejsc do składowania nawozów naturalnych w postaci stałej powinna zapewniać ich przechowywanie przez okres 5 miesięcy, natomiast pojemność zbiorników na nawozy płynne powinna umożliwiać ich przechowywanie przez okres 6 miesięcy.
Obowiązki gospodarstw prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich:
Rolnik, utrzymujący zwierzęta w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, do 31 grudnia 2024 r. ma obowiązek dostosować miejsca (urządzenia) do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów programu azotanowego.
Jakie wsparcie dla gospodarstw oraz jego forma?
W bieżącym oraz w przyszłym roku ARiMR uruchomi kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy na dostosowanie gospodarstw prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w zakresie właściwego przechowywania nawozów naturalnych.
Pomoc mogą uzyskać rolnicy z obszaru całego kraju, prowadzący produkcję zwierzęcą.
Pomoc może być przyznana na inwestycje, które zapewnią:
- dostosowanie gospodarstwa do wymagań dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych (oraz kiszonek – w przypadku młodych rolników)
LUB
- doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych (dotyczy gospodarstw posiadających odpowiednie powierzchnie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych).
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji:
- 60% kosztów kwalifikowalnych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika,
- 50% kosztów w przypadku pozostałych beneficjentów.
Maksymalna wysokość pomocy na jedno gospodarstwo rolne nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych.
Obecnie prowadzone są prace nad zmianą zasad przyznania pomocy, tzn. zwiększeniu kwoty dofinansowania do 150 tysięcy złotych oraz wprowadzeniu standardowych kosztów jednostkowych na budowę nowych zbiorników i płyt do przechowywania nawozów naturalnych.
Terminy naborów wniosków będą ogłaszane przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu krajowym, na stronie internetowej ARiMR oraz w siedzibie oddziałów regionalnych i biur powiatowych ARiMR.
Ulotka informacyjna opracowana przez MRiRW.
Źródło: MRiRW